Muhtardan Satış Sözleşmesi Nedir, Ne İşe Yarar?

Taşınmazların devir ve satış işlemlerinde kadastro görmemiş ve buna bağlı olarak evraklara işlenmemiş olan yerlerin bulunması durumunda bu yerlerin satış ve devir işlemleri ne yazık ki kadastro müdürlükleri üzerinden yapılamamaktadır. Kadastro görmemiş, evraklara işlenmemiş olan yerlerin satış ve devir işlemlerinin yapılabilmesi için muhtar tarafından düzenlenen sözleşmelere muhtardan satış sözleşmesi adı verilmektedir.

Muhtarlık Satış Sözleşmesi Ne İşe Yarar?

Düzenlenen muhtarlık satış sözleşmesi ile ilgili süreç başlatılmakta olup eksik işlemlerin tamamlanması çok daha kısa sürede gerçekleştirilmektedir. Yine yeni taşınılan yerde kütük girişinin yapılmaması ya da ikametin aldırılmaması nedeni ile de tapuda isim kaydının çıkmadığı durumlarda muhtarlık satış sözleşmesi evrakının düzenlenmesi gerekir. Aynı zamanda satışın ispatı anlamına gelen bu belge düzenleme tarihi itibari ile kadastronun bulunmadığı her durumda geçerli kabul edilmektedir. Ancak tarihlerde yaşanan sorunlar tespit edilirse sözleşme geçerliliğini yitirmektedir.

Muhtarlık Satış Sözleşmesi Hangi Durumlarda Geçersiz Sayılır?

Kadastro gören ve bunun sonucunda taşınmaz mülkiyeti ilgili tapu kütüğü kayıtlarına işlenerek kayıt altına alınan her türlü taşınmazın muhtar senedi ile satışı kesinlikle söz konusu değildir. Yapılan böyle bir sözleşme bulunuyorsa dahi bunun kanunlar karşılığında hiçbir geçerliliği yoktur. Bu nedenle mutlaka muhtar senedi ile satış yapılacaksa kişinin hak kaybına uğramamak adına tapuya giderek satın almak istediği yerin tapu kütüğüne kaydı bulunup bulunmadığını sorgulaması gerekir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz