Konut Satışları 14 İlde Düştü, Kiralıklarda Durgunluk Devam Ediyor 

Konut satışları 2017 yılının ilk 5 aylık dilimi dikkate alındığında yüzde 6 oranında artış gösterdi. Yaşanan artışa rağmen İstanbul’un da aralarında yer aldığı 14 ilde konut satış rakamlarının gerilemesi konut sektöründe satışların ne yazık ki beklenen seyrelme rotasına doğru kaydığı şeklinde yorumlanmasına neden oldu.

Beklenen Düşüş Trendi Başladı Mı?

Uzun süredir sektörde konuşulan konut balonu iddialarını güçlendiren veriler elde edilirken 2017 yılının Ocak – Mayıs aylarını kapsayan ilk 5 aylık dönemde geçen yılın aynı dönemine oranla konut satışları yüzde 6 oranında artış gösterdi.

Bu dönemde 2017 yılında toplamda 556 bin 784 adet konutun satışı gerçekleştirilirken 2016 yılının ilk 5 aylık dönemine oranla 32 bin 712 adet daha fazla konut satılmış oldu. Yapılan toplam satış rakamları dikkate alındığında yaşanan artış sevinç yaşanmasına neden olurken satışın en yoğun olması gereken dönemde verilerin gereken yükselişi göstermesi ve 14 şehirde düşüş yaşanması ise endişe duyulmasına neden oldu.

Yıl sonu Hedefi Tutturulacak Mı?

Aralarında İstanbul’un da yer aldığı Kilis, Sakarya, Tekirdağ ve Trabzon gibi 14 ilde satış rakamlarının düşmesi ise konut sektörünün 2017 yılsonu hedefini tutturup tutturamayacağı konusunda soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu. Bilindiği üzere konut sektörü 2017 yılı içerisinde 1,5 milyon adet konut satışı hedefi koyarak yeni yıla başlangıç yapmıştı. Sektörün bu hedefi tutturabilmesi için hem konut kredisi faiz oranları için indirime gidilmesi hem de konut fiyatlarının bir miktar geri çekilmesi gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz