Vatandaşlar konut alımı veya satışında en fazla vergi konusunda endişe ediyor. Birden fazla konutun alınması veya satışının yapılmasında vergilendirme nasıl oluyor merak ediyor. Peki yılda kaç ev alınıp satılabiliyor? İşte ev satışı hakkında vergilendirme detayları…

Ev alım satımında iki farklı durum ele alınıyor. Birincisi, normal olarak vatandaşın ev alıp satması, ikincisi ise işletme olarak mülk alım satımı olarak ifade ediliyor. Ticari bir faaliyet göstermeden vatandaşların süreklilik göstermeyen bir şekilde satış yapması veya alım yapması durumunda vergi ödemesi gerekiyor. Ancak bu kişilerin sadece 5 yıl geçmeden satış yapması durumunda değer artış kazancı olacağını belirtelim.

Vatandaş durumu yargıtaya taşıdı!

Ancak gayrimenkul alım satımını ticari olarak yapan kişiler aylık ve üç aylık beyanname vermeleri ve defter tutma gibi ciddi vergi sorumlulukları bulunuyor. Maliye tarafınca vatandaşların alım satım adedine göre ticari kazanç elde ettiği için vergi ödemeleri gerekiyor.

Bu durum hakkında geçmişe yönelik cezaların kesilebileceğini de hatırlatalım. Maliye tarafından ceza kesildiğinde kişiler bu durumu yargıtaya kadar taşıyabiliyor. Konu olarak yılda 5 tane taşınmaz alımı yapılıp aynı yıl içerisinde satan kişilere, Maliye tarafından cezalar kesiliyor. Ancak bir vatandaş bu konuyu mahkemeye taşıdığında haklı olarak gösterilmiş. Çünkü kişinin yapmış olduğu bu alım satım ticari olarak gösterilmediği ifade edildi.

Alım satım sayısı ticari kazanç sayılmaz!

Mahkemenin açıklamasında ise, sadece sayıya göre alım satımın yapılmasında ticari bir kazancın olmayacağı düşünülmesi ve gerekli tespitlerin yapılması gerektiği ifade edilmiş.

Eğer “ticari kazanç” tespiti yapıldığında durum kabul edilirse, maliyenin kesmiş olduğu cezaya itiraz hakkı da doğmayacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz