Birden Fazla Konut Alan Yabancı Vatandaşlık Alıyor mu?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Yabancı İşler Dairesi Başkanlığı’na yaptığı duyuru ile gayrimenkul alan yabancının vatandaşlık hakkı alması ile ilgili bilgi verdi. Peki, duyuruya göre birden fazla gayrimenkul satın alan yabancıya vatandaşlık hakkı verilecek mi?

1 Milyon Dolarlık Gayrimenkul Alınmalı

Resmi Gazete’de 12 Ocak 2017 tarihinde yayımlanan Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 5 Mayıs 2017 tarihi itibari ile yürürlüğe girdi. Yönetmelik gereğince, en az 1 milyon dolar değerinde taşınmaz satın alan ve üç yıllık süre boyunca elden çıkarmayan yabancı kişilere vatandaşlık hakkı tanınabiliyor.

Birden Fazla Gayrimenkul Alınırsa Ne Olacak?

Yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile şüphesiz ki en merak edilen konular arasında, yabancıların birden fazla gayrimenkul satın alması durumunda ne olacağı yer alıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan duyuruya göre, yabancı kişi birden fazla gayrimenkul alırsa ve gayrimenkullerin toplam değeri 1 milyon dolara ulaşıyor ise kişi vatandaşlık hakkı alabiliyor.

Konu ile İlgili Duyuru

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından konu ile ilgili yapılan duyuru şu şekilde oldu;

“Yabancı İşler Dairesi Başkanlığı’nın yayınladığı duyuruda “Yönetmelik değişikliğinin yapıldığı 12 Ocak 2017 tarihi ile bu talimatın yürürlük tarihi arasında olmak kaydıyla aynı kişi tarafından değerleri toplamı ilgili maddede belirtilen veya üstündeki bir bedele karşılık gelen birden fazla taşınmaz edinilmesi halinde her bir taşınmazın satış tarihindeki resmi senedinde yer alan bedelin efektif satış kuruna göre hesaplanan değeri esas alınır”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz