Gayrimenkul Alım Satım Sözleşmesinden Cayma Cezası

Gayrimenkul alım satım işlemlerinde cayma bedeli söz konusudur. Alış verişte meydana gelebilecek her türlü sorunda ve herhangi bir kişinin bu alış verişten vazgeçmesi durumunda taraflar birbirlerine karşı belli bir sorumluluk altına giriyor ve bunlardan bir tanesi de cayma bedeli olarak karşımıza çıkıyor. Genellikle alıcı vazgeçen taraf oluyor ve emlakçı ile bir sözleşme imzaladığı için sözleşme üzerinden hareket etmek durumunda kalıyor. Verilen kaparo konusunda insanların kafasında çok fazla soru işareti var ve genellikle alıcı kişi kaporanın da iade edilmesini istiyor.

Dilerseniz bu tip bir durumda nelerle karşılaşıyorsunuz ve sizleri neler bekliyor, bunlara hep birlikte göz atalım:

Sözleşmeden Cayarsanız Ne Olur?

Yaptığı faaliyetlere göre emlakçı, alıcıdan belli bir ücret talep edebiliyor. Yapılan çalışmaların maddi değerleri yasalar çerçevesinde hesaplanıyor ve emlakçıya bu ücret ödeniyor ancak herhangi bir çalışma yapılmamış ve sözleşme de böyle bir madde yer almıyorsa emlakçı herhangi bir şekilde hak talebinde bulunamıyor ancak gayrimenkulün asıl sahibi bu hak talebinde bulunabiliyor. Ücretin ödenmemesi gibi bir durum söz konusu değildir çünkü bu durumda zamanı çalınan ve müşterileri egale edilen alıcı haklı duruma geçiyor.

Sözleşmede cayma bedelini alıcı öder gibi bir ibarenin yer alması gerekiyor ve bu ibarenin karşılıklı olarak kabul edilmesi gerekiyor. Bu illegal bir durum değildir, gayrimenkul sahibinin evini koruma altına alması gibi bir durumdur. Sözleşme imzalandıktan sonra meydana gelen cayma sonrasında cayma bedelinin yarısını alıcı ödemek zorundadır ve bu yasalarda da karşımıza çıkıyor. Cayma bedelinin tamamının ödenmesi gibi bir durum söz konusu değildir, bu yüzden tamamını almak isteyen emlakçı ya da ev sahipleri hakkında da eğer dilerseniz şikayette bulunabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


4 YORUMLAR

  1. Hocam bir daire almak istedik sözleşme yaptık ayriyettende 5000 senet imzaladık sonra para konusunda bi problem cikinca vaz geçtik emlakçı diyo ki bize ben alacagimdan vazgeçtim ama satıcı senetten dolayı 3000 istiyor ne yapmamiz lazım lütfen yardımcı olurmusunuz

    • Sözleşme yapılmış ve bu sözleşmeden bir şekilde vazgeçmişsiniz. Dolayısıyla sözleşme şartları neyse haklı olan taraf odur.Burada satıcıya seneti ne için erdiğinizde önemli detaylar olmadığı için pek bir yorum yapamıyorum.

  2. S.a 109.000 TL 1+1 daire ile anlaştık bankadadan 50000 TL kredi çıktı expertiz raporu için imza attım sonra daire için 5000 TL kapora verdim ama şuanda emlakcı bana isakanın alınacağını söyledi ve alıcağını daireyi kiracı olduğu için göremedim üst katındaki başka boş bir daireyi baktım. Ve bana 5000 TL için sözleşme yaptı kapora yanar diye şuanda vazgeçsem kaporam yanarmı, mahkemeye versem geri alabilirmiyim acil cvp verirmisiniz

    • Aleykümselam,

      Anlattıklarınız üzerine her şey normal gibi görünüyor, burada vazgeçme sebebiniz kişisel gibi görünüyor. Keşke kendinize anlaşmadan önce daha çok düşünme fırsatı verseydiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz