Resmi Gazete’de yayımlanan Planlı Alanlar Yönetmeliği ile beraber yeni kavramlar gündeme gelmeye başladı. Özellikle de tasarı içerisinde yer alan bitişik nizam ve blok nizam teriml

Bitişik Nizam Nedir, Nerelerde Görülür?
Resmi Gazete’de yayımlanan Planlı Alanlar Yönetmeliği ile beraber yeni kavramlar gündeme gelmeye başladı. Özellikle de tasarı içerisinde yer alan bitişik nizam ve blok nizam terimleri büyük merak konusu oluşturdu. Peki, bitişik nizam nedir, blok nizam nedir ve nerelerde görülür?

Blok Nizam Nedir?
Cephesine ait olan uzunluk, yükseklik ve derinliği belirlenmiş olan ve tek bir parçadan oluşan yapı kütlesinin belirlenen parsel ile ayrılması neticesinde elde edilen birden fazla sayıdaki parselin üzerine oturtulması neticesinde elde edilen bahçeli yapı tipine verilen isimdir. Bitişik nizam olarak tasarlanan binalarda ortak alandan bahçeye ulaşım imkanı sağlanmış olurken blok nizamlar ise bahçeli yapılar olarak kabul edilmektedir. 
Bitişik Nizam Nedir?
Bir veyahut da birden fazla sayıda bulunan komşu parseller üzerinde gerçekleştirilen yapıların tamamına bitişik nizam adı verilmektedir. Bir yapının bitişik nizam olarak kabul edilebilmesi için mutlaka en az bir cephenin birbirine dayanmış olarak yapılması gerekir. Yine bu yapıların mutlaka ön bahçe ve yol kenarına denk gelen bahçe cephelerine en az 5 metre mesafelerinin bulunması gerekmektedir. 
Genellikle incelendiğinde bu tip yapıların nüfusun yoğun olduğu yerlerde daha sık görüldüğü dikkat çekerken aynı zamanda ticari işletmelerin yoğunlukla bulunduğu bölgelerde de sıklıkla görüldüğü bilinmektedir. Bu sayede ticaretin belirli bölgelerde yoğunlaştırılması sağlanmış olur. Zaten bu bölgelere bitişik nizam izni verilmesinin ana amacı da budur. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.