Bitişik Nizamda Ev İnşaatı Yapımı

Bitişik nizamda, birden fazla komşu parsellerdeki binalara bitişik olan yapılar bulunuyor. İmar Planı Yönetmeliği gereğince, bitişik nizamlar için belirlenen bazı sınırlamalar ve kurallar bulunuyor.

Bitişik Nizam

Bitişik nizamlar için komşu parseller esas alınıyor. Binalara yapışık olan yapı nizamlarında, ortak bir alan bulunuyor ve binaların arka bahçesine çıkılıyor. İmar Planları Yönetmeliği gereğince bitişik nizamlar için belirlenmiş olan sınırlamalar ve kurallardan bazıları, ahşap olan ya da yarı ahşap olan binalar için bitişik nizam yapılmaması ve yarım kagir binaların komşu bölgelerinde de 0,50 metre yüksekliğe dek ve bir tuğla kalınlığında yangın duvarı yapılması şartı olarak bulunuyor.

Bitişik Nizamda Ev İnşaat Koşulları

Bitişik nizam inşalarında parsel genişlikleri gibi bazı hususlara dikkat ediliyor. İnşaat ikamet ve ticaret bir bölgede bulunuyor ise dört kata kadar uygun olduğu tespit edilen yerler için altı metre baz alınıyor. Bina dokuz katlı ise o zaman bitişik nizam için 12 metre baz alınıyor. İnşaat tek katlı bir dükkan olarak kullanılacak ise ya da küçük sanayi bölgesinde bulunuyor ise bitişik nizam için beş metre baz alınıyor.

Daha kısa bir şekilde maddeler halinde belirlenen parsel genişlikleri şu şekilde oluyor;

Parsel genişlikleri:

1. İkamet ve ticaret bölgelerinde:
a) 4 kata kadar (4 kat dahil) inşaata müsait yerlerde:
aa) Bitişik nizamda: 6 metreden az olamıyor.
b) 9 kata kadar (9 kat dahil) inşaata müsait yerlerde:
ba) Bitişik nizamda: 9 metreden az olamıyor.
c) 10 veya daha fazla katlı inşaata müsait yerlerde:
ca) Bitişik nizamda: 12 metreden az olamıyor.
2. Yalnız 1 katlı dükkân yapılacak ticaret ve küçük sanayi bölgelerinde:
a) Bitişik nizamda: 5 metreden az olamıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz