Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla beraber Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu oluşturuldu. Peki bu ne demek oluyor? İşte detaylar…

Bundan böyle Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu‘ndan izin almadan bölge içerisinde yapılaşmaya izin verilmeyecek. Kurul ise Erdoğan ve Yardımcısı‘nın başkanlığında birleşecek. Bu bakımdan Boğaziçi’nde belediye ve kamu kurumları bu kurulun bilgisi olmadan yeni plan yapamaz ve yapılaşma izni verilmeyecek. Kurul, Erdoğan katılmadığı zaman Yardımcısı’nın başkanlığında bir araya gelecek.

Bakan yoksa Yardımcısı katılacak!

Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu‘ndan izin almadan bu bölgede yapılaşma izni verilemeyecek. Kurul Cumhurbaşkanı veya Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın başkanlığında toplanacak. Ayrıca kurul,  Çevre ve Şehircilik Bakanı, Hazine ve Maliye Bakanı, İçişleri Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı, Milli Savunma Bakanı, Tarım ve Orman Bakanı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bir araya gelmesiyle oluşuyor. Bakanların toplantıya katılamaması halinde ise, bir bakanın yardımcısı katılacağı olarak ifade edildi.

Kurul, onay vermeden yapılaşma olmayacak!

Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu daha önceden ise başbakanlığı çatısı altındaydı. 2960 sayılı kanuna göre, kurulun görevleri ise şu şekilde ifade ediliyor;

Kurul yılda iki sefer en az toplanmalı. İmar planları ve diğer ilgili planları konuşma ve onaylamak. Boğaziçi imar kapsamında kamu yatırımlarını planlamak ve Bakanlar Kurulu’nun onayına sunarak incelenmesini sağlamak ve karara bağlamak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz