Boğaziçi Öngörülüm Bölgesi İmar Barışı Kapsamında

TBMM kurulunda 7159 sayılı olan kanunun kabul edildi. Boğaziçi öngörülüm bölgesi için imar affı kapsamında hazırlanan yasa tasası resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanuna göre; imar barışı hakkında yayımlanan kapsam genişletildi. Boğaziçi öngörülüm bölgesinde bulunulan imar affı kapsamı dahilinde olmayan kısımlara yönelik yapı kayıt belgesi almak için izin çıktı. Daha önce imar affından yararlanamayan 40 mahalle için tekrardan başvuru yapmaları sağlanacak. Yasadan yararlanacak mahalleler ise deniz görmeyen arka kısımlarda bulunan konutlar olacak. Çatalkaya, İmar affından yararlanacak olan yapılar toplamda Beşiktaş semti kadar büyük bir alan olduğunu ve bu yüzden de başvuru sayılarında artış söz konusu olacağını belirtti.

İmar Barışı Süresi Gelen Talepler Doğrultusunda Uzayacak Mı?

 

İmar barışı başvuruları için en son yayımlanan başvuru tarihi 31 Ekim olarak duyurulmuştu. Sektördeki temsilciler ve vatandaşlardan gelen talep doğrultusunda bu süre 31 Aralık tarihine kadar uzatılmıştı. Uzatılan süreninde sonuna gelindiği için başvuru süresinin tekrar uzatılması hakkında talepler gelmeye devam etmektedir. Boğaziçi öngörünüm kapsamında yayınlanan başvuru süresinin dolmasına yakın son 3 gün kala tekrardan kapsama alınması bu kısımdaki oturan vatandaşları ve sektör temsilcilerini harekete geçirdi. Yoğun talep üzerine vatandaşlar başvuru için 3 günlük sürenin az olduğunu belirterek sürenin uzatılması talebinde bulundu.

Başvuru Nasıl Yapılır?

 

İmar barışı başvurularının yapılabilmesi için öncelikle e-devlet üzerinden başvuru formu çıkartılıp doldurulması gerekir. Başvuru formu onayladıktan sonra 31 Aralık tarihine kadar ödemenin gerçekleşmesi gerekmektedir. Yapı kayıt belgesi ödeme gerçekleştikten sonra alınabilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz