Bölünmez Büyüklükteki Tarım Arazileri

 

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 25 Şubat 2014 tarihi itibari ile aldığı bir karar neticesinde tarım arazilerinde belli bir büyüklüğün altında olması durumunda parsel oluşturulmadığına karar vererek belirlemiştir. Bu durum tabi ki birçok tarım arazisini ilgilendiren bir haber olurken, akıllara ise bölünmez büyüklükteki tarım arazisi nedir konusunu getirmektedir.

25 Şubat 2014 tarihi itibari ile resmi gazete üzerinde yayımlanarak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından karar verilen tarım arazilerinde bölünmez büyüklüklerin altında parsel oluşturamaması belirli miktarların altında ifraz edilerek satılabiliyor. Yani orana bakılmaksızın hisseli olarak satılmaktadır. Bu durum akıllara bölünmez büyüklükteki tarım arazisi kaç hektardır konusunu akıllara getirmektedir.

Bölünmez Büyüklükteki Tarım Arazisi Nedir?

 

Bölünmez büyüklük olarak isimlendirilen mutlak tarım arazileri ve özel ürün arazileri 2 hektar, örtü altı tarım yapılan arazilerde 0,3 hektar, dikili tarım arazilerinde 0,5 hektar, marjinal tarım arazilerinde 2 hektardır.

Tarım arazileri yukarıda sizlere verdiğimiz büyüklüklerin altında ibraz edilmesi ve bölünmesi mümkün değildir. Yani bu ölçülerin altında bölünmesi küçük parçalara ayrılması kaldırılmıştır. Fakat özel iklim ve toprak isteklerinin olduğu bölgelerde yetişen bitkiler için yörenin ayrıcalığına göre Bakanlık uygun görmesi takdir de küçük parseller oluşturulması mümkün bir durumdur. Bunların haricinde verilen rakamların altında ki araziler Bakanlık onay vermediği müddetçe parçalanması ve küçük parçalara ayrılması imkansızdır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz