Bölünmez mal vasiyeti nedir? Bölünmez mal vasiyetinde alacaklı, istediği taktirde tenkisi gerekli olan tarafın değerini ödeyerek malın verilmesi veya tasarruf edilebilen tarafın değerini ödeyip parayı talep edebilir. Özellikle bu kuralın sağlar arası kazandırmaların tenkisinde uygulandığını belirtelim. İşte detaylar…

Bölünmez mal vasiyeti!

Saklı olan payları elde edemeyen mirasçıların, mirasbırakanın tasarruf ettiği kısımdan daha fazla olan tasarruflarının tenkisi için dava açabilirler.
Tenkis ise mirasbırakanın isteğinin farklı bir şekilde olduğu tasarruftan anlaşılmadığı zaman mirasçı atanmasıyla beraber yada diğer ölümlere bağlı tasarruf ile elde edilen kazandırmalarla eşit bir şekilde gerçekleşir.

 

Ölümle alakalı tasarruflarla kazandırma sağlayan kişiler ise birçok vasiyetleri yerine getirme sorumluluğunda ise tenkise tabi tutulur ve bu bakımdan mirasbırakanın arzusunun dışında olduğu tasarruftan olmadıkça vasiyet borçlarının da eşit şekilde tenkis edilmesi talep edilebilir. Bölünmez mal durumunda ise kanun kapsamında 564. maddeye yer verilmiş.

564. madde ne diyor?

Madde 564’de ise değerde azalma olmaksızın bölünmesine imkan olmayan bir mal vasiyeti tenkise tabi tutulduğunda, alacaklısı isterse tenkisi gereken kısmın değerini öder ve malın verilmesini sağlar. Yada tasarruf edilebilir kısmının değerinde para talep edebilir.

Tasarruf konusu ise malın vasiyet alacaklısında olmasıyla, malın tenkis sebebi vasiyet borçlusuna yer verilmesi, aksi halde ise tasarruf oranı içerisinde kalan kısmının bedelinin ödetilmesi halinde gerçekleşmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz