Yasal hükümler kapsamında borçlar kanunu zamanaşımı için bazı bilgiler yer alıyor. Bu bilgilere yönelik, bazı alacaklar için 10 yıl, bazıları için 5 yıl olarak ifade ediliyor. İşte tüm detaylar…

Borçlar Kanunu zamanaşımı hakkında!

Borçlar kanunu kapsamında alacaklı zamanaşımına uğraması halinde bir sınırlandırma geliyor. Kanun kapsamında bir istisna yoksa eğer, her alacak 10 yıllık zamanaşımı olarak ifade edilmekte. Ancak bazı alacaklar için bu süre 5 yıl olarak belirtiliyor. Borçlar kanunu kapsamında ise bu hükümler şöyle açıklanmış durumda;

Madde 147’de beş yıllık zaman aşımı hakkında detaylar yer alıyor. Bu bakımdan kira bedelleri ile anaparanın faizi ve ücret gibi dönemsel kazançlar. Bunun yanı sıra otel ile pansiyon gibi yerlerde konaklamak için ücret ile lokanta giderleri. Vekalet ile komisyon gibi sözleşmelerde doğan alacaklar da dahil ediliyor.

Madde 151’de ise sürelerin hesaplanması hakkında bazı bilgiler yer alıyor. Bu kapsamda zamanaşımın başlamış olduğu gün sayılmıyor.

Madde 152’de ise asıl alacak zamanaşımına uğrarsa, buna yönelik faiz ve diğer alacaklarında zamanaşımı içerisinde kabul edildiği ifade ediliyor. Madde 153’de ise zaman aşımı durmasına yönelik terimler yer alıyor. Bu bakımdan velayet süresi devam ettiği sürece çocukların anne ve babalarından alacakları ile evlilik devam ettiği süre boyunca alacakları ve borçlu alacak üzerinde intifa hakkını elinde tuttuğu sürece kabul edilecektir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz