Taşınmazların kiralanmasından sonra bir hüsran yaşamamak için dikkat etmemiz gerekiyor. Peki kira sözleşmesine imza atmadan önce nelere dikkat etmemiz gerekiyor. İşte kanun kapsamında kira sözleşmesine zam hakkında bilmeniz gerekenler…

Ev yada iş yeri gibi bir mülkünüz var ise ve bu kiralanacağı zaman kiracılar ile mülk sahipleri arasında yazılı bir anlaşma olarak bilinen sözleşme iki tarafından yasal güvencesini sağlamakta. İlerleyen dönemlerde bir anlaşmazlık yaşanmasın diye buna gerek duyuyoruz.  Mülk sahibi ile kiracı arasında ki sözleşmeye baktığımızda Türk Borçlar Kanunu’nun 29. maddesi bir çok detayı bizlere sunuyor.

Kanun kapsamında açıklama ise şöyle: “Kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme.”

Borçlar Kanunu’na göre kira sözleşmesi

Kira sözleşmesini yukarıda bahsettiğimiz gibi, “Kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir (Türk Borçlar Kanunu Madde 29).” olarak görülüyor.

Bunun açıklaması ise basit olurken ev sahibi ve kiracı arasında ilerleyen süreçte çok fazla anlaşmazlık meydana gelebilir. Bu anlaşmazlıkların sona ermesi için mahkemeye kadar uzayabiliyor. Bu bakımdan yeni çıkan kanun ile tartışmalı konulara daha net bir yaklaşım sergilemek mümkün.

Artık yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak olan zam veya kira bedelinin artışı üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek şartıyla geçerli oluyor. Bu bakımdan kira bedeli gibi bir çok anlaşma kira sözleşmesinde belirtilmelidir.

Kira sözleşmesi örneği 2020

Dairesi

(Buraya taşınmazın bağlı olduğu tapu dairesi yazılacak)

Mahallesi

(Burayı tapudaki mahallesi hanesinde yazan yazılacak)

Cadde/Sokağı

(Cadde veya sokak yazılacak)

Numarası

(Apartman kapı numarası ve Daire kapı numarası yazılacak)

Kiralananın Cinsi

Apartman dairesi

Kiralayan

(Kiraya verenin tam adı ve soyadı yazılacak)

Kiralayanın T.C. Kimlik No

(Kiraya verenin T.C. Kimlik no yazılacak)

Kiralayanın Adresi

(Kiraya verenin tam adresi yazılacak)

Kiracı

(Kiracının tam adı ve soyadı yazılacak)

Kiracının T.C. Kimlik No

(Kiracının T.C. Kimlik no yazılacak)

Kiracının Adresi

(Kiracının tam adresi yazılacak)

Akdin Başlangıç Tarihi

(Kira sözleşmesinin başlangıç tarihi yazılacak)

Akdin Süresi

(Kira sözleşmesinin süresi yazılacak)

Yıllık Kira Bedeli

(Kira bedelinin yıllık toplamı yazılacak)

Aylık Kira Bedeli

(Her ay ödenecek kira bedeli yazılacak)

Kira Bedelinin Ödeme Şekli

Her ayın beşinci günü akşamına kadar peşin olarak

Kiralananı Kullanım Şekli

Yalnızca mesken (konut) olarak

Kiralananın Durumu

Sağlam, tam ve kullanılmaya elverişlidir

Kiralananla Birlikte Teslim Edilen Demirbaşlar

………. marka kombi, elektrik (endeks………..), su (endeks………..) ve doğalgaz (endeks………..) sayaçları, su ve doğalgaz sayaçlarına ait kartlar ve kiralananın apartman kapısı ve daire kapısının ikişer adet anahtarı.

(imza)       (imza)      (imza)

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz