Borçlar Miras Kalır Mı?

Vefat eden kişiye ait olan tüm varlıklar mirasçılarına kalır. Malvarlığı gibi borç varlığı da miras yolu ile yasal mirasçılara intikal eder ve bir bütün olarak kabul edilir. Yani miras kalan kişi ya da kişilerin mal varlığını kabul ederek borcu reddetme hakkı yoktur. Kalan malvarlığı borcu karşılamıyorsa bu durumda yasal mirasçının mirası reddetme hakkı vardır. Bunun için uygulanan mirası red süresi bulunmakta olup reddi miras işlemlerinin bu süre içerisinde yapılması zorunludur.

Borç Miras Olarak Kalır Mı?

Evet, yasal mirasçısı olduğunuz kişinin mal varlığı gibi borçları da miras yolu ile size intikal eder. Bu nedenle size miras kaldığını öğrendiğiniz anda size intikal eden mal varlığı kadar borçları da sorgulamanız, tüm bunları belirledikten sonra kalan mirası kabul etmeniz gerekir. Miras kalan borç miras kalan mal varlığından fazla ise bu durumda kişinin mirası reddetme hakkı bulunur. Bu hakkı kullanan kişi tüm borçları reddettiği gibi kişiden kalan tüm mal varlığını da reddetmiş olur yani hiçbir şekilde yararlanamaz.

Reddi Miras Süresi Geçerse Ne Olur?

Belirlenen süreler dâhilinde kendisine miras düşen kişinin bu mirası reddettiğini bildirmemesi halinde mirası kayıtsız şartsız kabul etmiş sayılır. Ret süresi dolmamasına rağmen tereke işlemlerine başlayan, tereke mallarını gizleyen, ya da bu malları kendisine mal eden mirasçıların mirası reddetme hakları yoktur. Bu kişiler mirası otomatik olarak kabul etmiş sayılırlar.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz