Borçlunun Tek Evine Haciz Konulabilir mi?

Borçlu olan gayrimenkul sahibi alacaklıya borcunu ödemediği takdirde icra takibi başvurusuyla birlikte haciz memuru tarafından kişinin mallarına el konulması yönünde haciz işlemleri başlatılıyor. Bazı eşyaların haczedilmediği gibi, sahip olunan tek ev de haczedilemeyen mallar arasına girer mi?

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanunu’nda 2012 yılında yapılmış olan düzenlemeyle birlikte, borçlu kişinin ve aynı evdeki diğer kişilerin günlük ihtiyaçlarını karşılayan eşyalara haciz konulamayacağı belirlenmiştir. Bu eşyalar temel ihtiyaçları karşılıyor olup, televizyon, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve buzdolabı gibi eşyalar yer alıyor. Fakat söz konusu eşyaların sayısı birden fazla olduğu takdirde, sadece bir tanesi koruma altına alınıyor. Örnek olarak, evde iki buzdolabı bulunuyorsa bir tanesi haczediliyor, üç televizyon varsa da iki tanesi haczedilebiliyor.

Söz konusu temel ihtiyaçları gidermeye yarayan eşyalar gibi, sahip olunan tek ev için de haciz işlemi yapılamıyor. Fakat evin değeri yüksekse, satışı gündeme gelebiliyor. Ve bu konu ile ilgili dava süreci başlatmak da mümkün.

………… İCRA HUKUK MAHKEMESİ’NE
DAVACI- BORÇLU:…….
VEKİLİ :…….
DAVALI ALACAKLI:…….
KONU : Meskeniyet Nedeniyle Haczin Kaldırılması Talebimizdir.
AÇIKLAMALAR :
1- Karşı taraf, müvekkilimiz aleyhine …….nün ……. E. sayılı dosyası ile icra takibi yapmıştır.
2- Müvekkilimiz takibe itiraz etmemiş ve takip kesinleşmiştir.
3- Alacaklı karşı taraf müvekkilimizin oturmakta olduğu tek katlı ahşap evinin tapu
kaydına ../../…..tarihinde haciz koydurmuştur. Müvekkilimize icra müdürlüğü tarafından 103 Örnek ile meskeninin haczedildiği bildirilmiştir.
4- Müvekkilimizin mesken olarak kullandığı eve alacaklı tarafından konulmuş bulunan haczin kaldırılmasını istemekteyiz.
5- İİK. Madde gereğince borçlu meskeni üzerindeki haczin kaldırılmasını isteyebileceğinden mahkemenize başvurmak zorunluluğu doğmuştur.
YASAL NEDENLER: İİK. 82/12 ve İlgili yasa maddeleri
KANITLAR: Tapu Kaydı, Keşif, İcra Dosyası, her türlü kanıt.
İSTEM SONUCU: Açıklanan nedenlerle müvekkilimizin taşınmazı üzerine konulan haczin, mahcuzu müvekkilimizin mesken olarak kullanması nedeni ile kaldırılmasına, yargılama giderlerinin vekalet ücretinin davalı üzerinde bırakılmasına karar verilmesini vekaleten talep ederim. Saygılarımla.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz