Gayrimenkul Sektöründe Borçlar Artık Daire İle Ödeniyor

Çekini ve vadesi gelen diğer borçlarını nakit para bularak ödemekte zorlanan gayrimenkulcüler çareyi barter ve takas yöntemi kullanarak ödeme yapmakta buluyor. Borçlu olduğu kişi ya da firmaya ödeme için daire öneren gayrimenkulcü bu sayede borcundan kurtulurken alacaklı olan kişi ya bu daireyi kullanıyor ya da kendisi de borcuna karşılık alacaklı olan firmaya devir işlemi gerçekleştiriyor.

Nakit Sıkışıklığı Takas İle Çözülüyor 

Son dönemde çok daha yoğun bir şekilde hissedilen nakit sıkışıklığı tüm piyasayı olumsuz etkilerken gayrimenkul sektörü yaşanan bu sorunu takas yöntemi ile çözmeye çalışıyor. Elinde satılmayı bekleyen daireleri bulunan gayrimenkulcüler vadesi gelen borçlarda gecikmeye düşmemek adına alacaklı olduğu firma ya da kişiye borcuna karşılık uygun fiyat üzerinden daire satışını öneriyor. Alacağını tahsil etmek isteyen kişi bunu kabul ediyor. Duruma göre ya taşınmazı kendisi kullanıyor ya da kendisinin borçlu olduğu kişiler varsa o da taşınmazı onlara devrediyor.

Stok Fazlası Artıyor 

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan İlhan Trading kurucularından Rahmi Çuhacı gayrimenkul şirketlerinin projeyi tamamlar tamamlamaz dairelerin satılmasını beklemeden yeni projelere atıldığını bunun da stok fazlası oluşturduğunu belirtti. Çuhacı sektörde yaşanan bu durumun kısır bir döngü oluşmasına neden olduğunu belirterek “İnşaat sektöründe üretim yapan firma demir parası çimento parası ödemek yerine bu ödemeleri daire vererek çözmeye çalışıyor. Ancak bu bir kısır döngü oluşmasına neden oluyor. Sonuçta yurt dışından da malzeme geliyor bu firmalara size Türkiye’den daire verelim diyemeyiz” açıklamalarında bulundu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz