PMVR3 Kodlu Gayrimenkul Sertifikası Haziran’da 36,94 TL

Türkiye’de ilk kez hayata gayrimenkul sertifikası uygulaması, Park Maver 3 projesi ile karşımıza çıktı. Mart ayı sonunda taleplerin toplandığı ve 5 Nisan tarihi itibariyle de Borsa İstanbul’da PMVR3 kodu ile işleme tabi tutulan gayrimenkul sertifikası, Haziran ayında ilk ihraç fiyatından daha düşük oluyor.

5 TL Düşüş Yaşandı

Sertifika ile gayrimenkul sahibi olmak adına yapılan ilk ihraç dönemine kıyas ile 5 TL daha düşük fiyatta olan PMVR3 kodlu sertifika, işlem gördüğü andan bu yana düşüş yaşıyor. İlk ay 40 – 41 TL civarında olan ve 6 Haziran’da 37 – 37,24 gibi oranlara sahip olan PMVR3, haftanın son gününde 36,94 TL olarak karşımıza çıktı.

Sertifika ile Konut Sahibi Olma Süreci

Konut satışlarının başlamasından önce, her konut için gereken sertifika sayısı ayrı ayrı belirleniyor. Yani her konut için, “X numaralı daire için gereken sertifika sayısı 10 bin tanedir.” gibi belirlemeler yapılıyor. Ev sahibi olmak isteyenler, bu miktarı göz önünde bulundurarak, sahip olmak istedikleri konut için başvuruda bulunuyor ve sertifikaları topluyor. Birden fazla kişinin aynı konut için talepte bulunması halinde, başvuruda bulunma tarihleri göz önünde bulunduruluyor. Projenin bitiminde, belirlenmiş olan miktarda sertifika sahibi olan kişiler, tapu harcı ve KDV’yi ödeyerek konutu teslim alıyor.

Yeterli Sertifika Toplayamayanlar

Proje bitiminde, satın alınmak istenen konut için yeterli sertifikayı toplayamayan kişiler, topladıkları sertifika adedinin değerini alıyor. Bunun için, projede gayrimenkul sertifikası ile satış kapsamında olan konutlar açık artırma yolu ile satılıyor. Açık artırma sonucunda elde edilen gelir, yeterli sertifikayı toplayamayan kişilere ödeniyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz