Boş Durumdaki Daire İçin Aidat Ödemek Gerekiyor mu?

 

Kat sahibi olduğunuz daireniz boş durumda ise, söz konusu daire için aidat ödemekle yükümlü olup olmadığınızı merak ediyorsunuzdur. Bu sorunuzun cevapları, Apartman Aidatı Kanunu kapsamındaki aidat yükümlülerinin ilgili olduğu hükümlerde açıkça belirtiliyor.

Apartmandaki görevli kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi gibi giderler için tüm kat sahiplerinden toplanan apartman aidatının bedeli, kat malikleri genel kurul toplantısında belirlenir.
Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamındaki hükümde; “Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça: Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak; Ana gayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında; katılmak ile yükümlüdür.” şeklinde belirtiliyor.

Boş Dairem İçin Aidat Ödemek Zorunda Mıyım?

 

Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında yer alan aidat hükümlerine göre, boş daireler için de aidat ödenmesi gerekiyor. Kullanmadığı, boş duran dairenin aidat ödemesini yapmak zorunda olmayan daire sahibine icra takibi yapılma hakkı vardır. Bu durumu açıklayan hükümler şu şekilde;

“Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.

Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir.

Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.”

Müteahhit Boş Dairelere Aidat Öder Mi?

 

Müteahhittin sahip olduğu boş daire kullanımı olmasa bile giderlere diğer kat malikleri gibi ortak edilmesi gerekmektedir. Kat mülkiyeti kanununa göre; ana gayrimenkulün sigorta ve primlerine ilişkin ortak kullanım yerlerinin güçlendirme, koruma ve bakım onarım, yönetici aylığı gibi mevcut oluşacak giderler ve ortak tesis alanların işletilmesi için toplanan avansa kendi arsa payı oranı kadar kat maliklerinin katılım sağlaması gerekmektedir.

Apartman Aidatı Hangi Durumda Ödenmez?

 

Kat malikleri kurulu tarafından seçilen apartman yöneticisi, yöneticilik görevini yerine getireceği için herhangi bir aidat ödeme talep edilemez. Fakat kat malikleri kurulu seçmiş olduğu yöneticinin ücreti veya yönetim giderlerine katılması konusu ile ilgili sözlü veya yazılı karar verilmemesi halinde mevcut yönetici kendisine düşen yönetim giderlerinin sadece yarısını öder.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz