Bosaj Nedir?

 

Bosaj nedir sorusu birçok kişi tarafından merak ediliyor. Buna istinaden Bosaj’ın mimarlık terimleri arasında yer aldığını belirterek tam olarak Bosaj’ın ne olduğunu açıklamak istiyoruz. Bir duvar yüzündeki taşların çeşitli şekillerde pürüzlü ve çıkıntılı olarak bırakılması uygulamasına bosaj denir.

Bosaj’ın Kullanım Alanları

 

Ahşap ya da çelik yapılarda iki dikmenin arasına yatay olarak konulan bu sayede dikmelerin açılmasını veya birbirine yaklaşmasını önleyen bir çelik atkıdır.

Ahşap döşemelerin birbirine bağlanırken aralarına yerleştirilen küçük kiriş parçalarıdır.

Bosaj ne demek ile ilgili olarak tek kelimeyle yapıların yüzeyindeki çıkıntılı ya da pürüzlü olarak bırakılmasına deniyor. Çoğu zaman örneklerine rast gelmek mümkün olabiliyor.

 

Bosaj Yapı Örnekleri

 

Taşköprü

Adana’da bulunan Seyhan ve Yüreğir ilçelerini birbirine bağlayan Taşköprü mimarisi tamamen bosaj örneği olarak görülebilir. Taşköprü 2000 yılında restore edilmesinin ardından trafiğe kapatılmıştır.

Gülek Kalesi

Temeli orta çağ döneminde atılan Gülek Kalesi Mersin’in Tarsus ilçesine ortalama olarak 60 km civarında yer alıyor. Bu kalenin duvarlarında kesme blok bosaj taşlarından kullanılmıştır.

Sinap Kalesi

Köşelerinde 4 kulesi olan Sinap Kalesi en güzelbosaj örnekleri arasında yer alıyor. Tarsus’ta bulunan Sinap Kalesi aradan geçen zamana karşı çok fazla dayanamayıp duvarlarının yıkılması ve iç kısımlarının tahrip olması mimari özelliğini biraz yitirmesine neden olmuş. Dış duvarlarında bosajlı örgü modelleri uygulanmıştır.

 

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz