Boşanma Halinde Aile Konutu Şerhi Sona Erer Mi?

Evlenen çiftlerin yaşamlarını sürdürmek için kullandıkları ortak taşınmazları aile konutu olarak kabul edilir. Eşlerin birbirinden habersiz konutun satılması, kiraya verilmesi ya da bir borca karşılık ipotek gösterilmesi gibi durumların ortaya çıkmasını engellemek istemeleri durumunda ise taşınmaz tapusuna aile konutu şerhi koyma hakkı bulunmaktadır. Peki, boşanma halinde aile konutu şerhi sona erer mi?

Aile Konutu Şerhi Boşanma İle Kalkar Mı?

Tapuya aile konutu şerhi konması çiftlerin her ikisinin de rıza göstermediği durumlarda taşınmaz üzerinde diğer eşin tasarruf etmesini sınırlandırmaktadır. Yapılan izinsiz işlemler ise satışta dâhil olmak üzere eşin açtığı dava ile iptal edilmektedir. Boşanma durumunda uygulanacak olan yaptırımlar ise kanunun 254. Maddesi ile belirlenmektedir. Bu kanun maddesi hükümleri şöyledir;

MADDE 254.

– Evliliğin iptal veya boşanma kararıyla sona erdirilmesi hâlinde, ailenin ortak kullanımına özgülenmiş ve eşler arasında eşit olarak paylaşma konusu olan konutta kalmaya ve ev eşyasını kullanmaya hangisinin devam edeceği konusunda eşler anlaşabilirler. Konutta kalma hakkını elde eden eş, bu hakkın tapu kütüğüne şerh edilmesini isteyebilir.

Eşlerin aile konutunda kimin kalmaya ve ev eşyasını kimin kullanmaya devam edeceği konusunda anlaşamamaları hâlinde, hakkaniyet gerektiriyorsa hâkim, olayın özelliklerini, eşlerin ekonomik ve sosyal durumlarını ve varsa çocukların menfaatlerini göz önünde bulundurarak bu hakka hangisinin sahip olacağına iptal veya boşanma kararıyla birlikte re’sen karar verir; bu kararında kalma ve kullanma süresini belirleyerek tapu kütüğüne şerhi için tapu memurluğuna bildirir.

Hâkim aksine karar vermedikçe hak, belirlenen sürenin bitiminde kendiliğinden sona erer. Ancak, bu süre sona ermeden yararlanan tarafın durumunda değişiklik olması hâlinde, diğer taraf hâkimden, kararın gözden geçirilmesini isteyebilir.

Eşler konutta kira ile oturuyorlarsa hâkim, gerektiğinde konutta kiracı sıfatı taşımayan eşin kalmasına karar verebilir. Bu durumda, kiralayanın sözleşmeden doğan haklarını güvenceye almak için gerekli düzenleme yapılmasına iptal veya boşanma kararıyla birlikte re’sen karar verilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz