Aile konutuna şerh konması, tapu üzerine kayıtlı olan bireyin eşine sormadın 3. şahıslara devredilmesini ve temlik edilmesini engellemek için uygulanır.

Boşanma Sonrası Aile Konutlarının 3. Şahıslara Devir ve Temlik Edilmesi Engellenebilir mi?
Aile konutuna şerh konması, tapu üzerine kayıtlı olan bireyin eşine sormadın 3. şahıslara devredilmesini ve temlik edilmesini engellemek için uygulanır. 
Aile Konutu ve Aile Konutu Şerhi Nedir?
Tapu üzerine konulabilen şerhlerden biri de aile konutu şerhidir. Amacı; tapu üzerine kayıtlı olan eşin, diğer eşe sormadan 3. bir şahsa devretmesini veya temlik etmesini engellemektir. 
Ailenin evlilik birliği çocuklar da dahil olmak üzere ikamet ettikleri konutlara aile konutu deniyor. Ailenin yerleşim olarak oturmadığı, geçici bir süre bulundukları evler aile konutu kapsamına girmiyor.
Aile konutu şerhinin uygulanması için nüfus müdürlüğünden ya da nüfus idaresi sisteminde alınabilen yerleşim yeri belgesi ile birlikte medeni hal de gösterilip, nüfus kayıt örneği alınmalıdır. Şerhin işlenecek olduğu gayrimenkulün sicilindeki ada/ parsel bilgileri ile Merkezi Nüfus İdare Sistemi (MERNİS) üzerinden alınan yerleşim yeri verilerinin uyuşması gerektiği takdirde, durumu onaylayacak ya da kanıtlayacak belge, belediye, muhtarlık, kadastro müdürlüğü, apartman yönetimi ve Lisanslı Harita ve Kadastro Mühendislik Bürosu (LİHKAB) gibi kurumlardan alınabilir.
Boşanma Sonrası Aile Konutu Şerhi Konulabilir mi?
Aile konutu, eşlerin evlilik süreci boyunca birlikte ikamet ettikleri gayrimenkul olmasından dolayı, boşanma sonrası aile konutu gibi bir kavram söz konusu değildir. Bu sebeple de aile konutu şerhi, boşanma sonrası konulamaz.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.