Boşanmadan Sonra Mevcut Aile Konutu Gayrimenkuller Nasıl Paylaşılır?

Aile konutu, adından da anlaşılacağı gibi çiftlerin yaşamını sürdürdükleri ortak yaşam alanıdır ve ortak olarak paylaştırılan emlaklardır. Bu evlerde yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi ayrılık döneminde karşımıza çıkıyor ve fesh işlemlerinde iki tarafta birbirine düşman olabiliyor. Bununla ilgili yasalar var bu yüzden kafanızı çok fazla yormanıza gerek kalmıyor. Aile konutlarında ayrılık aşamasında emlak ortak olarak her iki tarafa da pay ediliyor ve medeni kanuna göre çiftler bu payları dilediği gibi değerlendirebiliyor. Aile konutu kimin olacak diye bir şey söz konusu değil çünkü medeni kanun bu konuda net bir tavra sahip ve ortak olarak konutun paylaştırılmasını ön görüyor.

Boşanma durumunda iki tarafta artık özgür ve bu özgürlükleri emlak için de geçerli hale geliyor. Kişi dilerse kendi payını satışa çıkarabilir ya da eski eşine bu payı satarak ortaklıktan da çekilebilir, yani nasıl yatırım yapmak istiyorsa o şekilde değerlendirebilir ve karşı tarafın da buna müdahale etme hakkı yoktur. Tek bir istisnai durum var ve bu da sıkıntılı bir süreci beraberinde getiriyor diyebiliriz.

Eşlerden bir tanesi ortak olmak istemediğini ve 3. Bir şahsa sahip olduğu kısmı satmak istediğini söylüyor işte bu aşamada diğer taraf kabul etmediği takdirde sorunlar baş gösteriyor. Genellikle bu tür durumlarda karşı tarafın ikna edilmesi gerekiyor, diğer türlü satış yapmak mümkün değildir, yani dava açarak ya da ilgili kurumlardan yardım isteyerek kendi payınızı satmanız mümkün olmuyor. Yasalar gereği haklı sebepleriniz olduğunu belirtseniz bile devlet size böyle bir hak sunmuyor ve dava açarak hak talebinde bulunamıyorsunuz çünkü karşı tarafın rızasının olması en önemli şart olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz