Boşanmış Çiftler Birbirlerinden Miras Alır mı?

 

Miras bir kimsenin ölmesi durumunda yakınlık derecesine göre taşınılmaz ve taşınılabilir mal varlıklarının onlara geçmesi durumuna denmektedir. Miras, tabi ki belli kanunlara ve belli yakınlık derecelerine göre verilmekte olup, miras hakkında en çok gelen sorulardan birisi de boşanmış çiftler birbirlerinden miras alır mı konusu olmuştur. Boşanmış olan kişilerin eski eşlerinin ölmesi durumunda onun üzerinde olan mal varlıklarından hakkı var mı, miras kalır mı gibi düşünceler akıllarda soru olarak kalırken biz sizler için bu konuda araştırmalarda bulunduk. Yazımızın devamını okuyarak gerekli olan bilgileri elde edebilirsiniz.

Boşanan Çift Miras Alır mı?

 

Miras hukuku üzerinde en çok alınan sorulardan olan boşanan çift miras alır mı konusu eşlerden birisinin ölmesi durumunda merak edilmektedir. Medeni kanun kapsamında boşanan eşler arasında miras kalması mümkün olan bir durum değildir. Yani boşanması gerçekleşmiş ve tamamen ilişkileri kesinleşmiş olan kişilerden birisinin ölümü halinde birbirleri üzerinden miras alması veya yararlanması mümkün değildir. Boşanma ile birlikte hak da ortadan kalkmaktadır. Fakat boşanma davası süren ve henüz net bir şekilde boşanmamış olan kişilerde miras hakkı devam eder. Her ne kadar boşanma aşamasında olsa da eşlerden birisinin ölümü halinde dava düşmekte olup, davanın düşmesi ile birlikte çiftler birbirlerinden miras alma hakkına sahiptir. Eğer dava cana kast ile açılmış ve boşanma sebebi cana kasttan kaynaklı ise o zaman mirastan yoksunluk söz konusu devreye girer.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz