Müteahhitleri Brüt ve Net Metrekare Uyuşmazlığı

/ 8 Kasım 2017 / 3 / yorumsuz
Müteahhitleri Brüt ve Net Metrekare Uyuşmazlığı

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, gayrimenkul satışlarında konutun metrekare hesaplamalarında karşımıza çıkan brüt metrekare hesabının akıl karıştırıcı olduğunu, ö

Gayrimenkulde Ölçüm Standartları Yeniden Düzenlenmeli
ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, gayrimenkul satışlarında konutun metrekare hesaplamalarında karşımıza çıkan brüt metrekare hesabının akıl karıştırıcı olduğunu, ölçüm standartlarının yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti.
Brüt Metrekare Kafa Karıştırıyor
ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, metrekare hesaplamalarında brüt ve net metrekare hesabının kargaşa yaratabildiğini, konut alıcısını mağdur edebileceğini belirtti. Özhan Atalay’ın açıklamaları,  “160 metrekarelik bir gayrimenkul aldığını düşünen bir kişi kullanılabilir alan olarak 100 metrekarelik bir alanla karşılaşabiliyor. Hatta duvardan duvara ölçüm yapıldığı zaman kullanılabilir alan 90 metrekareye kadar düşebiliyor. Brüt alanda; alınan alanın dıştan dışa ölçüsü, asansör ve merdiven boşlukları, kömürlük, garaj, koridorlar, bina girişi, kapalı otopark, sosyal tesisler hepsi hesaplamaya dahil ediliyor. Müteahhitin yapmış olduğu inşaat alanı dairelere paylaştırıldığında brüt metrekare ortaya çıkıyor” şeklinde oldu.
Yeni Standartlar Getirilmeli
Özhan Atalay, bu konu ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeni standartlar getirilmesinin faydalı olacağını vurgulayarak, “Çözüm önerisi olarak da, ruhsat aşamasında her bağımsız bölümün metrekaresinin müteahhit tarafından belirlenerek tapuya kaydettirilmesi, bu hesapların doğruluğunun akredite edilmiş bağımsız denetim kuruluşları tarafından denetlenmesi, ayrıca satın alma davranışı gösteren tüketicinin de tapu dairelerinde veya akredite kuruluşlarda aydınlatılması konusunun ülkemizin önemli ihtiyaçlarından bir tanesidir” şeklinde konuştu.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.