Evini Satmak / Kiralamak İsteyenler Dikkat Son Gün 2 Mayıs!

 

Enerji Kimlik Belgesi ile ilgili geri sayıma başlandı. Daha önce bir kez ertelen uygulama için bu kez kesin karar verildiği ve erteleme yapılmayacağı resmi olarak 2 Mayıs tarihinde yürürlüğe gireceğini duyurdu. Uygulamanın yürürlüğe girmesinin ardından artık enerji kimlik belgesi olmayan konutlar ve iş yerlerinin satılması mümkün olmayacak.

2011 Yılından Önce Yapılan Konutlar Kapsam Dışı

 

2011 senesinden önce yapılan binalar enerji kimlik belgesi kapsamında kalacak. Yani eski tarihli binalarda ısı yalıtımı şartı aranmayacak ancak bu binalarda oturan kişilere ısı yalıtımını teşvik etmek için doğalgaz ve elektrik daha yüksek fiyatla satılacak. Yani yalıtım yapılmayan binalarda yaşayan insanlar bir nevi cezalandırılmış olacak.

Yeni Binalarda En Az C Kategorisi Sınırı Uygulanacak

 

Enerji Verimliliği Kanunu ile beraber 2011 yılı ve daha sonraki yıllarda üretilen binalarda en az C kategorisinde yer alması gerekecek. Kategorilere ayırma en düşük A sınıfından başlayacak ve en yüksek G seviyesine kadar çıkacak. Enerji kimlik belgesi sayesinde yeni ev satın alacak olan kişiler satın aldıkları binanın yalıtım seviyesini bilecek ve buna göre karar verebilecek.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

 

Enerji kimlik belgesi almak isteyen kişilerin konutlarının adreslerinin bağlı olduğu belediyelere başvuruda bulunmaları gerekiyor. Gelen bilirkişi ekibi binayı inceleyerek yalıtım seviyesini belirliyor ve buna göre seviye belirlendikten sonra enerji kimlik belgesi çıkartılıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz