Türkiye devleti tarafınca vatandaşlara verilen kira yardımını almak için bazı şartlar gerekiyor. Peki bu yıl kira yardımı için şartlar ve gerekli belgeler neler? İşte tüm detaylar…

Kanun bakımından riskli olarak belirlenen bir konutun yada işyerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentsel dönüşüm çerçevesi içerisinde bir kira yardımı yaptığını biliyoruz. Peki bu kira yardımı almak için ne gibi evraklar ve şartlar gerekiyor?

Kira yardımı şartları 2019

Son haberlere ve açıklamalara göre, kira yardımı almak isteyen kişilerin ilk olarak belirli şartları yerine getirmesi ve bu ekonomik desteği almak için oturmuş olduğu evin riskli bir yapı olarak belirlenmiş olması ve tespit edilmiş olması gerekiyor.

Kira yardımı almak için bu şartlara uyan kişiler iki farklı şekilde yardım alabiliyor. Bunlar ise şu şekilde;

  • Konutlarını tekrar inşa ettirecek olan kişiler yardım kredisi alabilir
  • Bir süre kira yardımı alabilirsiniz.

Vatandaşların bu iki yardımı aynı anda alması şimdilik imkansız. Bu başvuru sırasında iki yardımdan sadece birisi için başvuru yapabilirsiniz. Gayrimenkulleri riskli kabul edilen ve kiraya çıkacak olanlar devlet tarafından kira yardımı alabilir. Bu yıl ise şartlar şu şekilde belirtildi;

İlk olarak kira yardımı almak için ikametgah şartı bulunuyor. İkamet ettiğiniz yer için devletten 18 ay kadar yardım alabilirsiniz. Bu yardımdan faydalanmak için daha önce kredi desteği yada kredi kullanmamış olmanız şart. Özel olan projelerde kira yardımı yapılmamaktadır.

Kira yardımı için başvuru belgeleri nedir?

  • Kira yardımı için başvurmak isterseniz bu belgeleri gerekiyor;
  • Nüfus kimlik fotokopisi
  • Başvuru dilekçesi
  • Riskli yapı belgesi
  • Tapu kaydı ile belgesi
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz