Bucak Ne Demek, Bucakın Anlamı Nedir?

 

Ekonomi, güvenlik ve coğrafya bakımından aralarında belli bir ilişki olan, kasaba ve köylerden oluşan ilçeden daha küçük mülki idare bölümlerine bucak ya da nahiye adı veriliyor. Bucak çok daha fazla kullanıldığı ve tercih edildiği için yazımızda da Bucağı kullanmayı tercih ediyoruz. 1970 yılına kadar Bucaklara, bucak müdürleri atanmıştır ancak bu yıldan sonra bucaklar işlevselliğini tamamen yitirmiş ve müdür atamaları da durdurulmuştur. Bucak yerleşim alanlarının idaresine ilişkin bazı açıklamalar karşımıza çıkıyor ve bu açıklamalar da 4. bölümde sizlere sunuluyor, dilerseniz bu açıklamalara hep birlikte göz atalım:

Bucak idare ve teşkilatı:

 

Bucak müdürü resmi olarak aşağıda belirtilen durumlardan sorumludur ve görevini de en iyi şekilde yerine getirmek zorundadır, bu görevler:

A) Bulunduğu bucağın genel yönetiminden sorumludur. Resmi çalışmalarda söz sahibidir ve Bucak ile ilgili tüm gelişmeleri raporlamak zorundadır.

B) Hükümet kararlarının yayınlanmasını ve sunumunu hazırlar. Bu kararların uygulanması konusunda kendisine verilen yetkileri kullanır ve bu yetkilerin dışına da hiçbir şekilde çıkamaz.

C) Bağlı oldukları kaymakamlıklar ile iletişim halindedir ve kendilerine iletilen görevleri yerine getirdikten sonra ilgili kaymakamlığa rapor sunmak zorundadırlar. Bu raporun işlenmesi, düzenlenmesi bucak müdürlerine aittir ve kaymakam dilerse geribildirimde bulunabilir.

Ç) Bucak teşkilatlarına iletilecek olan tüm bilgiler bucak müdürleri aracılığı ile tebliğ olunur ve iletilir. Gelen bildirimleri ve yaptırımları iletmek de yine bucak müdürünün görevleri arasında yer almaktadır.

D) Askeri teşkilatlar dışında kalan belediye meclisleri ve ilgili kurumlar da yine bucak müdürünün denetimindedir. Askeri bölge ya da teşkilat ile ilgili herhangi bir yaptırımda bulunamaz ya da karar alamaz ancak sorumlu olduğu kurumlar üzerinde yaptırım gücüne sahiptir.

Osmanlıca Bucak Nedir?

Osmanlıca Bucak ne demek? Bucak kelimesi eskiden Osmanlı döneminde ilçelerin bir müdür tarafından yönetilen kısımlarına veya ayrılmış yönetim bölgelerine denir. Örnek vermek gerekirse, bir okulda 10/A sınıfını sizin yönettiğini düşünün ve o kısım bir bucak oluyor. Müdür ise siz oluyorsunuz. Ancak osmanlıca da en küçük yönetim birimi olduğunu belirtelim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz