Bülent Tüfenkci: Emlakçıların nitelikleri belirlenecek!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci konut piyasasındaki düzenlemelerin hazırlığıyla ilgili olarak, “Emlakçıların niteliklerini belirleyeceğiz, her önüne gelen emlakçıyım diyemeyecek.” Açıklamalarında bulundu.

Bülent Tüfenkci, gündeme dair sorulara yanıt getirdi. 

Tüfenkci’nin açıklamasında dikkat çeken hususlar şöyle;
Biz hükümet olarak sicil aflarını çıkartıyoruz fakat bankaların uygulamadığı dile getiriliyor. Bulunduğumuz noktada yasayı uygulayan bazı bankalar bulunuyor. Zaman zaman esnaflardan şikayet alındığı oluyor. Kredi kartı ödemesini geciktirerek de olsa gerçekleştirmiş olmasına rağmen kara listeye alındıkları söyleniyor. Şartlar el veriyorsa yapılandırma imkanı getirilmeli. Geçmişte kredi kartı borçlarını gecikmeli de olsa ödemiş olmalarına, hiçbir kart borcu olmamasına rağmen bankalar tarafından kredi verilmeyeceği dile getiriliyor. Bankalar bu konuda gerekli dikkat ve özeni göstermeli. Faizsiz kredileri hayata geçirdik, burada da bankalar bir takım nedenlerle sıkıntılar meydana getiriyorlar. Bankalarla bir daha görüşeceğiz, biz uyarıyla şu anda geçiriyoruz. Yaptırımları da devreye sokmaktan çekinmeyiz.

Referandum Süreci Önemli Etken

Referandum Sürecinin ülke ekonomisine olumlu şekilde katkısı olacaktır. Ağır duraksayan bir yapıdan daha etkili bir yapıya geçerek ve Evet çıktığı takdirde ekonomi şaha kalkacaktır. Bu durumda en fazla iş dünyasının menfatine olacaktır. Şayet Referandum sonucu  Hayır çıkarsa yine en fazla ekonomimiz etkilenecektir. Sıkıntılı bir şekilde Hayır sonucu kaos oluşacaktır. Bu durum da ülkemizde şüphe durumunu oluşturcaktır. İnsanlar ister istemez ekonomiden siyasi konjonktüre odaklanacak.
7Haziran’dan sonraki tablo bir daha yaşanabilir. Hükümetin meşruiyeti sorgulanmaya başlanabilir.
Konut piyasasına yönelik düzenleme hazırlığı
Emlak piyasasını aynı zamanda ticaretini çok yakından ilgilendiren süreçte hazırlanacak olan taslak ile emlakçıların nitelikleri belirlenecektir. Emlakçılık yapmak isteyen herkes kafasına göre iş yeri açamayacak. Meslek mensuplarının niteliklerini belirleyeceğiz. Taşınmaz ticaretini yapacakların sözleşmelerinin standardını belirleyeceğiz. Taşınmaz ticaretinde uyulması gereken genel ilkeleri belirleyeceğiz.
Ticaretin sorumluluk ve teminat noktasını düzenleyeceğiz. Özellikle tüketicilerden gelen şikayetleri engellemiş olacağız. Konutunuz var, gerçek değerinden satılıp satılmadığını, sizden fazla ücret alındı mı gibi endişeleri ortadan kaldırmış olacağız.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz