Bundan Sonra Aile Apartmanlarında Günlük Daire Kiralanamayacak

Günlük kiralık dairelerde yaşanan sorunları gidermek üzere yeni yasal düzenlemeler üzerinde çalışılmaya devam edilirken bunlardan biride aile apartmanlarına getirilen günlük kiralık daire yasağı oldu. Bakanlık tarafından yapılan özel çalışma ile beraber artık binada oturanlardan yarısı ailelerden oluşuyorsa bu durumda o bina aile apartmanı sayılacak ve bu binalarda günlük daire kiralamalarına izin verilmeyecek.

Hangi Binalar Aile Apartmanı Sayılacak

Binada oturan kat maliklerinden yarısı ailelerden oluşuyorsa bu durumda o binalar aile apartmanı olarak kabul edilecek. Yani 10 daireden oluşan bir binada yer alan 5 daire ailelerden oluşuyorsa bu durumda o bina aile apartmanı statüsüne girecek ve o binada yer alan daireler diğer tüm şartları taşıyor olsa dahi günlük kiralama hizmetine sunulamayacak. Konu hakkında açıklamayı Gümrük ve Ticaret Bakanı Nihat Tüfenkci yaparken bakanlığın çalışmalarda sona geldiği müjdesini verdi.

Yasal Boşluklara İzin Verilmeyecek

İlk olarak İç İşleri Bakanlığı tarafından yapılan yasal düzenlemeler ile günlük kiralık dairelere bildirim yasağı getirilmiş ancak çok sayıda yer alan yasal boşluk nedeni ile yeni kurallar sağlıklı olarak uygulanamamıştı. Gümrük Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenleme ile beraber bu açıkların doldurulması ve günlük kiralık daireler için belirli bir standart sistem oluşturulması amaçlanıyor. Özellikle de ağırlıklı olarak ailelerin yaşadığı binalarda artık bu tip oluşumlara kesinlikle izin verilmeyeceği belirtiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz