Hazine Arazilerinin Direk Satışı

/ 8 Kasım 2017 / 470 / yorumsuz
Hazine Arazilerinin Direk Satışı

Torba Yasa ile yapılan değişiklikler neticesinde pek çok yeni uygulama hayata geçirildi. Bunlardan biride Hazinenin mülkiyetinde olan ve belediye mücavir alan sınırlarının içerisin

Bundan Sonra Hazinenin Sahip Olduğu Araziler Direkt Satışa Sunulabilecek
Torba Yasa ile yapılan değişiklikler neticesinde pek çok yeni uygulama hayata geçirildi. Bunlardan biride Hazinenin mülkiyetinde olan ve belediye mücavir alan sınırlarının içerisinde yer alan ve tarımsal amaç için kullanılan arazilerin satışı kullanıcılara direkt olarak satışa sunulabilecek. Hatırlanacağı üzere meclise sunulan ve içerisinde pek çok değişikliği barındırdığı için torba yasa olarak anılan yeni değişiklikler mecliste görüşülerek kısım kısım kabul edilmeye devam ediyor. 
22 Madde Daha Kabul Edildi
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı üzerinde görüşmelere devam ediyor. Yapılan görüşmelerde dün itibari ile 22 madde daha komisyon tarafından kabul edildi. Anadolu Ajansı tarafından geçilen habere göre hazinenin mülkiyetinde olan ve belediye mücavir alan sınırlarının içerisinde yer alan ve tarımsal amaç için kullanılan arazilerin satışı kullanıcılara direkt olarak satışa sunulabilecek. Yapılan satışta aranılacak tek şart ise satışı gerçekleştirilen arazilerin mutlak suretle sadece tarım için kullanılması olacak. 
Hazine Arazileri Rayiç Bedeli Üzerinden Satılacak
Satılacak hazine arazileri rayiç bedellerinin üzerinden satışa sunulacak. İsteyen kişiler yine bu arazi bedellerinin ödemelerini taksitli olarak gerçekleştirebilecek. Taksitli ödeme yapmak isteyen kişiler toplam satış bedelinin % 30’luk bedelini en geç 3 aylık dönemde yatıracak. Geriye kalan tutar ise en fazla 5 yıllık zaman dilimi içerisinde 10 eşit taksit halinde ödenecek. Arazi satışları öncelikle üzerinde bulunan yapı sahiplerine satılacak ya da mücavir alan içinde bulunan belediye bu arazileri satın alabilecek. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.