Bütün şehir nedir? İl belediyesi sınırları içerisinde 5 km’lik yay çizimi sonrası yayın içerisinde kalan belde belediyesinin il belediyesine katılımıyla söz konusu olan bütün şehir hakkında merak edilenler…

Bütünşehir nedir?

Bütünşehir genel anlamda il belediyesi sınırlarına 5km’lik bir yay çizilmesi sonrası, yayın içerisinde kalmasıyla belde belediyesinin il belediyesine yerel seçimle katılması anlamına gelmekte. İlçeleri dahil etmeyen bütünşehir, merkez ilçe sınırlarını geçemiyor.

Kanun kapsamında ise bu konu hakkında bazı bilgiler yer alıyor.

Madde 11’de meskun sahası, bulunmuş olduğu il yada ilçe belediyeleriyle 50 bin nüfusun üzerinde bir belediyenin sınırlarına 5 kmden daha yakın durumda olan belediye ile köylerin tüzel kişilikleri; hem imar düzeni hemde alt yapı hizmetlerinin gerekli kılınmasıyla beraber Danıştayın onayıyla beraber İçişleri Başkanlığının teklif etmesiyle kararname sonrası kaldırılır ve belediyeye dahil edilir.

Belediye Kanunu 2019

Tüzel kişiliği kaldırılan belediyenin mahalleleri, katıldıkları belediyenin mahalleleri hâline gelir. Tüzel kişiliği kaldırılan belediye ile köylerin taşınır ve taşınmaz mal, hak, alacak ve borçları katıldıkları belediyeye intikal eder. Eğer nüfus 2 binin altındaysa bu belediyeler, Danıştay görüşü sonrası İçişleri Bakanlığının önerisiyle kararname ile köye dönüştürülebilir. Tüzel kişiliği yok olan belediyesinin artık il özel idaresi tarafınca yapılmaktadır.

Belediye taşını ile taşınmaz malları hatta alacak borç gibi birçok hak köy tüzel kişiliğine intikal ettirilmektedir. Bu borçların karşılanacağı veya karşılanmayanlarının bir kısmı il özel idareleri tarafınca üstlenilecek ve vali tarafınca iller bankasında taşınır. Banka ise bu borcu ayın bütçe ve vergi gelirleri tahsilatlarına göre belediyelere ayrılan kısmından keser ve il özel idaresine gönderir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz