Büyük İşlerde %3 Komisyonunuzu Geriye Çekin

Emlak sektörü her gün gelişen bir sektör olduğundan dolayı büyük işler de emlakçıların yaptıkları arasına girmeye başladı. Büyük işlerden kastedilen ise çok büyük arsalar, fabrikalar, büyük binalar ve bunlar gibi gayrimenkullerin satış ve kiralama işleridir. Bunlar gibi gayrimenkullere de artık emlakçılar bakabilmekte ve komisyon alabilmektedir. Bu gayrimenkul türlerinin yüksek fiyatlardan satılması veya kiralanması ise komisyon alan emlakçıların daha fazla kazanmasına neden oluyor. Çünkü emlakçılar %3 komisyon alabiliyorlar ve büyük işlerde bu kazanılan para artıyor.

Fakat bu tarz büyük işlerde komisyon yüzdesini bir nebze geriye çekmeniz de satış veya kiralama konusunda kolaylık sağlayacaktır. Diyelim ki 1 Milyon TL tutarında bir gayrimenkul satışı yapılacak ve emlakçı bundan 30 bin TL kadar komisyon alacaktır. Tabi ki bu komisyon sadece satış yapan kişiden yani gayrimenkulün ilk sahibinden alınacak komisyondur. Bir de satın alan kişiden alınacak olan komisyon vardır. Yani 1 Milyon TL tutarında bir satış olduğunda toplam 60 bin TL komisyon alacaktır. Fakat emlakçı bu komisyonda indirime gidebilir. Satın alan kişiden alınacak komisyonda bir indirim yapılırsa satış daha da kolay olabilecektir.

Emlakçı Yüzde Kaç komisyon Alır 

Gerçek anlamda emlakçının 5 kaç aldığını belirten herhangi bir döküman olmamakla birlikte “Emlakçılar odaları” tarafından belirtilen tarifilerde Emlakçıların alması gereken komisyonun Satışlarda; Alıcıdan %3 Satıcıdan %3 olmak üzere bir satıştan toplam %6 komisyon alması ön görülmektedir. Bu fiyatlara Kdv dahildir.

Kiramalarda ise Genel anlamda oranlamak gerekirse bir yıllık kira bedelinin %12 si kdv dahil şeklinde alabilir. Tabi Emlakçılar odasının tarifesidir bu sistem. fakat emlakçılar odasına bağlı olmayan bağımsız çalışan emlakçılarda yada emlakçılar odasını pek fazla kale almayan emlakçılarda bu oranlar fazla olabilir. Bu sebeple genel anlamdı Emlakçılar odasına ve prensiplerine bağlı emlakçılarla çalışmanızı öneririz. Emlakçı Her Zaman %3 Komisyon mu Alır? Bu konuya şöyle bir açıklık getirilebilir. 100-Bin TL lik bir satışta emlakçının alması gereken toplam komisyon %6 dan 6-Bin TL olacaktır. Rakamlar büyüdükçe ve iş yüksek rakamlara geldiğinde Emlakçıların Satış yaptığı gayrimenkulle yaptığı pazarlıktan sonra birde komisyon için pazarlık yaması gerekecek.

Malum Fiyat yüksek olduğu için emlakçının alacağı komisyonda yüksek olacaktır. Buda mutlaka Alıcı müşterinin gözüne batabilir. Bunun için bizim kullandığımız yöntemi size önerebilirim. 0-500-Bin TL arası alınması gereken komisyon = %3+%3=%6 500.000-1.000.000 TL Arası alması gereken komisyon = %2+%2=%4 1.000.000 TL ve üzeri Alışverişlerinizde Almanız gereken komisyon = %1+%1=%2 Olarak öngrülmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz