Küçük Otellerde Metrekare İsyanı!

 

İmar barışına konu olan otel, hastane, AVM gibi ticari yerlerin isteği üzerine yapı kayıt belgesi değişikliği konusunda küçük otel sahipleri sevinci yaşayamadan şok içerisine girerken, isyan ederken haksızlık yaşadıklarını dile getirdiler.

İmar barışında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı oteller, hastaneler, fabrikalar, AVM’ler gibi ticari kuruluşların yapı kayıt belgesi almasında kolaylık sunacağına dair haberler tüm ticari birimleri sevindirirken sevinç çıkan fiyat ile yarım kaldı. İşletmelerde bulunmakta olan iskana aykırı olan alanların 50 ya da 100 metrekare bile olsa 1000 metrekare olarak hesaplanması ve bunun neticesinde ise fiyatın oldukça yüksek çıkması özellikle küçük işletmeler için büyük soruna neden oldu. Öyle ki röportaj yapan küçük otel işletmecisi otelinin tamamının 1000 metrekare olduğunu dile getirirken iskana aykırı olan alanın sadece 50 metrekare olmasına rağmen 1000 metre kare üzerinden hesaplanarak 20 bin TL ödemesi gerekirken 200 bin TL tutarın çıkması hayal kırıklığına neden oldu. Bu durum da otel sahibi benim 20 odalı otelim var ben bunu nasıl öderim diyerek isyanını dile getirdi.

 

Küçük Otellere Haksızlık!

 

Otel sahiplerine gelen kaçak alan tebligatların da ilk başta iskan verilmesi sevindirici bulunsa da küçük otellerin kaçak alan yani iskana aykırı alanlara gelen yerlerin her ne kadar küçük olsa da 1000 metrekare üzerinden hesaplanmasına ilişkin bilgi oldukça kişiyi mağdur ettiğini özellikle küçük otellerin çıkan ücreti ödemesinin imkansız olduğunu hatta bu durumun düzeltilmesi gerektiği yönünde açıklamalar bulunmakta.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz