Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul gibi büyük projelerdeki yatırımlarda katı payının devreye girdiğini, yatırımın bir kısmının devlet tarafında

Büyük Projelerde Katkı Payı Devreye Giriyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul gibi büyük projelerdeki yatırımlarda katı payının devreye girdiğini, yatırımın bir kısmının devlet tarafından, kalan kısmının da özel sektör tarafından tamamlanacağını belirtti.
Yatırımın Bir Kısmı Devletten, Bir Kısmı Özel Sektörden
Gazeteciler ile iftar yemeğinde bir araya gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, geri dönüş süresi yirmi yılı aşan büyük yatırımlarda finansman bulunamaması nedeni ile katkı payı modelinin söz konusu olacağını, “Projenin geri dönüşü 50 yılı buluyorsa, kamu, bu sürenin 20 yıla düşecek kısmına katkı payı sağlar” sözleri ile belirtti. Bakan Ahmet Arslan, yatırımın bir kısmının devlet tarafından bir kısmının ise özel sektör tarafından karşılanacağını, “Yatırımın bir kısmını devlet yapar, kalanını özel sektör öder ya da tamamlar. Tamamı özel sektörce finanse edilemiyorsa, bu model olabilir.” sözleri ile açıklarken, Kanal İstanbul projesindeki rakamların da yüksek meblağlara ulaşmasının beklendiğini söylerken proje ile ilgili “Yapılabilirlik, işletme ve finans boyutuna bakıyoruz” bilgisini de verdi.
Kamu Payı Her Projede Değişiyor
Ahmet Arslan, projenin geri dönüş süresine göre kamu payının değişkenlik gösterebileceği yönündeki açıklamalarını, “Geri dönüşü 40 yıl olan bir yatırımın finansman bulunması için 15-20 yıl olması gerekiyorsa, kamunun 20 yıla düşecek şekilde kalan kısmını karşılaması gerekiyor. Projenin geri dönüşü 50 yılsa, kamunun katkı payı daha fazla olmalı. Her projede bu pay farklı olur” şeklinde yaptı.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.