Büyük Şok “İmar Affı Çıkmayacak” İmar Affı Yok İmar Barışı Var

/ 12 Ocak 2018 / 15.334 / 9 Yorum
Büyük Şok “İmar Affı Çıkmayacak” İmar Affı Yok İmar Barışı Var

Büyük Şok “İmar Affı Çıkmayacak”

Bir süredir kamuoyunda dillendirilen ve taslak üzerinde çalışmaların sürdüğü iddia edilen imar affı için yalanlama en yetkili ağız olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’den geldi. Bakan Özhaseki kendisine yöneltilen sorulara cevaben kesinlikle Bakanlık olarak gündemlerinde böyle bir çalışma bulunmadığını söylerken kişilik olarak ta aflara karşı olduğunun altını çizdi.

İmar Affı Yok Ancak Bazı Yumuşatmalar Olabilir

Bakanlığın bünyesinde kesinlikle böyle bir gündem maddesi olmadığını belirten Bakan Özhaseki ancak belediyelerden kentsel dönüşüm için gelen talepler bulunduğunu belirterek bu taleplerin ise meclis gündemine alınarak görüşülmesinden taraf olduğunu dile getirdi. Özellikle de kaçak yapıların belediyeler tarafından yapılan yıkım çalışmalarında ciddi sorunlar olduğunu belirten Bakan bu sorunların çözümüne yönelik imar affı yerine imar barışı çalışmasına yöneldiklerini söyledi.

İmar Affı ile İmar Barışı Arasındaki Fark Ne Olacak?

İmar affı yerine imar barışı getirilecek olması kamuoyunun ikisi arasındaki farkı merak etmesine neden oldu. Bakan Özhaseki ise kaçak yapıların mevcut durumları ile kayıt altına alınacağını ancak ileride bir yıkım ya da tadilat olursa yapı izin belgesinde kayıtlı olan bilgi ile işlem göreceğini belirtti. Yani örnek vermek gerekirse imar planında 5 kat izni verilen bir bölgede yer alan 7 katlı binalar kaçak sayılıyor. Belediye bu 7 katlı binayı olduğu gibi kabul ederek imar izni verecek ancak kayıtlarda bu izin 5 kat olarak sınırlandırılacak. Yani ileride yapılacak olan tadilat, yıkım ve yeniden inşaat gibi durumlarda imar planı 7 kat üzerinden değil 5 kat üzerinden gerçekleştirilecek. Bu sayede kademeli olarak bölgenin imar sorunu zamanla çözülmüş olacak.


Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.
Cemal Çömlek

lk çalışmalarımı TOKİ-Emlak yönetimi bünyesinde halkla ilişkiler alanında gerçekleştirdim.İşletme lisans derecesi sahibiyim. Bilgi birikimlerimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Büyük Şok “İmar Affı Çıkmayacak” İmar Affı Yok İmar Barışı Var (9 Yorum)

  1. slm yapı kayıt bolgesinı aldı e devleten mufetişler geldi konturola bu yapı 2018 de yapılmıs diye tutanak tumuslar bu yapı 1500 metre kara bahcede 90 metre kare kargas yapı insar yapımı bitti icınde oturuyom kaz labasıyla ne yapa bilirim yıkılcakmı bu bag evim

  2. Emekliyim tapum depo gözüküyor emlak vergisi ödüyorum.Bu yasada bunu meskene cevirebiliyormuyum.

    • Merhaba,
      İmar affı sadece ruhsata aykırı yapılmış yapılar için geçerlidir. Sizin deponuz zaten resmi olarak tapu ve belediye kayıtlarında depo olarak geçiyorsa bu durum değişikliğini imar affı ile değil cins değişikliği işlemi ile yapabilirsiniz. Tabi belediyede gayrimenkulünüz cins değişikliğine elverişli olmalı

  3. meclise imar barışı kanun tasarısının geliş tarihi tamamlanması ne zaman biter