Üç ilçeden az olmamak şartıyla ve ilk kademe belediyesi olacak şekilde belediyeler arası düzenin sağlanmasında rol oynayan belediyeler Büyükşehir belediyesi olarak ifade ediliyor. Büyükşehir belediyesi nasıl olunur? İşte merak edilenler…

Büyükşehir belediyesi olma

Büyükşehir belediyesi olmak için en az üç ilçe yada ilk kademe belediyeciliğin sağlanması ile belediyeler arası düzeni sağlayan hatta kanunlarda yer alan görev ile sorumlulukların yerine getirilmesi gerekiyor. Bunlara ek olarak yetkileri amacıyla idari ile mali durumlarda karar organları oluşturularak kamu tüzel kişisi olarak bilinmektedir.

Kanun kapsamında Büyükşehir belediyesi için bazı hükümler yer almakta. Bu hükümlerin başında ise en fazla 10km uzaklıktaki yerleşim birimleri sayısı son sayımda 750 bin nüfusu geçmeli ve fiziki yerleşim ile ekonomik alanda gelişmiş olması gerekiyor. Kanun ile beraber bu iller büyükşehir belediyesine dönüşmekte.

Büyükşehir belediyesinin sınırları nedir?

Büyükşehir belediye sınırları almış olduğu isimle sınırlıdır. İlçe belediye sınırları ise büyükşehir belediyesi sınırlarında kalan kısım olarak bilinir. İlk kademe olan belediyelerin büyükşehir belediyelerinin sınırları dışında olmaması gerekiyor.

Büyükşehir belediyesine katılım

Büyükşehir belediyesi sınırları kapsamında aynı il sınırlarında yer alan belediyeler ile köyler, büyükşehir belediyesine dahil edilmesi için bulunan kurallar uygulanır. Bu bakımdan katılma isteği ile ilgili meclisin talebiyle, büyükşehir belediye meclisi bir toplantı sonucu karar verir.

Peki sizler büyükşehir belediyesi hakkında ve kendi iliniz hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz