Büyükşehir Belediyesi Olma Şartları Nelerdir?

Büyükşehir statüsüne kavuşmak isteyen belediyelerin Büyükşehir Belediyesi Kanunu kapsamında aranılan belirli kriterleri taşımaları gerekmektedir. Büyükşehir statüsü kazanan belediyelerin çok daha fazla bütçe alması belediyeleri bu konuda hırslandırırken aranılan tüm kriterlerin eksiksiz olarak karşılanması gerekir. Peki, büyükşehir belediyesi olma şartları nelerdir?

Büyükşehir Belediyesi Ne Demek?

İlk kademe belediyesi ya da en az 3 ilçe belediyesini kapsayan, söz konusu belediyeler arasında gerekli olan koordinasyonu sağlamak, kanunların kendisine yüklemiş olduğu görev ve sorumlulukları yerine getiren, yine kendisine verilen yetkileri kullanan, mali ve idari özerkliği bulunan, karar organı yapılan seçimler kapsamında seçmenler tarafından oluşturulan kamu tüzel kişisine büyükşehir belediyesi adı verilmektedir.

Büyükşehir Belediyesi Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Belediye sınırları içerisinde yer alan ya da bu sınırlara maksimum 10 bin metre uzaklıkta bulunan yerleşim birimleri yapılan son nüfus sayımı verilerine göre nüfusları 750 binden fazla ise büyükşehir olmaya hak kazanırlar.

Ancak elde ettikleri bu hak tek başına büyükşehir belediyesi ilan edilmelerine yetmez. Bu kararın verilebilmesi için ekonomik gelişmişlikleri fiziki yerleşim durumlarının da bu kararı olumlu yönde desteklemesi gerekir. Yani belediyenin gelişmişlik düzeyi de bu kararın verilmesi üzerinde önemli bir etkendir. Buna ek olarak büyükşehir belediyesi için ilgili kanunda şu maddelere yer verilmektedir;

-Büyükşehir belediyelerinin sınırları, adını aldıkları büyükşehirlerin belediye sınırlarıdır.

-İlçe belediyelerinin sınırları, bu ilçelerin, büyükşehir belediyesi içinde kalan kısımlarının sınırlarıdır.

-İlk kademe belediyelerinin, büyükşehir belediye sınırları dışında belediye sınırı olamaz.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz