C30 Hazır Beton Ne Demek?

İnşaatlarda kullanılan betonun kalitesi aynı zamanda direkt olarak inşaatın kalitesini ve depreme olan dayanıklılığını etkilemektedir. Bu nedenle 2000 senesinde yapılan kanuni bir değişiklik ile beraber bina inşaatlarında kullanılması gereken beton sınıfı C20 olarak kabul edilmiştir. Avrupa ülkelerinde ise uygulanan yasal sınır C30 betondur. Peki, C30 hazır beton ne demek?

Beton Sınıfları Nelerdir?

İnşaatlarda kullanılan hazır betonlar için kalitelerini göstermek amacı ile belirli bir sınıflandırma yapılmakta olup her sınıfın başına C harfi getirilmektedir. Getirilen C harfi santimetrenin kısaltılması olarak kullanılırken peşi sıra gelen harf ise betonun kaldırma ağırlığını ifade etmektedir. Yani inşaatta kullanılan betonun santimetre başına kaldırma kuvveti anlamında kullanılmaktadır. Buna göre C30 betonun santimetre başına kaldırma kuvveti 300 kilogramdır. Bu kuvvet ne kadar yükselirse inşaatın sağlamlığı da doğru orantılı olarak aynı oranda yükselecektir.

Yönetmelik Biran Önce Değişmeli

Yaşanan büyük Marmara depreminin ardından hükümet önlem olarak 2000 senesinde inşaatların tümüne C20 beton kullanılmasını zorunlu bir hale getirmişti. Ancak günümüz Türkiye’sinde artık çok katlı binaların yapılmaya başlanması ve Avrupa’da C30 hazır beton standardına geçilmesi ile yönetmeliğin acil olarak değiştirilmesi ihtiyacı ortaya çıktı. Zaten bazı büyük toplu konut üreticileri yönetmelik değişikliğini beklemeden inşaatlarında C30 hazır beton kullanmaya başladı. Özellikle de birinci derece deprem riski taşıyan bölgelerde C20 hazır beton yerine en az C30 hazır beton kullanımının zorunlu hale getirilmesi gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz