Henüz beş ilde geçerli olan uygulama, çalışan anneler için kesinlikle aranan kan olarak görülüyor. Çocuğu 0-24 aylık olan annelere 1.200 ve 1.500 TL arasında bakıcı desteği sağlanı

Çalışan Annelere Bakıcı Desteği
Çocuğu en fazla 24 aylık olan ve tam zamanlı işçi statüsünde çalışan anneler için 1.500 TL’ye varan bakıcı desteği uygulaması başarılı bir şekilde ilerliyor. 
Henüz beş ilde geçerli olan uygulama, çalışan anneler için kesinlikle aranan kan olarak görülüyor. Çocuğu 0-24 aylık olan annelere 1.200 ve 1.500 TL arasında bakıcı desteği sağlanıyor. Söz konusu uygulama ilk olarak İzmir, Bursa ve Antalya’da yapılmış olsa da, faydalı sonuç vermeleri doğrultusunda Ankara ve İstanbul’da da geçerli olmaya başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen projede, tam zamanlı olarak işçi statüsünde çalışan ya da çalışmayı düşünen anneler için bazı koşullar altında destek sağlanıyor. 
Proje kapsamında belirlenmiş olan koşullara uyan anneler için 1.200 TL destekte bulunuyor, eğer söz konusu çocuğun bir engeli bulunuyor ise destek 1.500 TL civarında yükseliyor. Ayrıca anne, çocuğu ile birlikte evde yaşayan tek ebeveyn ise verilen destek bedeli yine 1.500 TL civarında oluyor. Bakıcı desteği için başvuru yapmak isteyen anneler, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun web sayfasından başvurusunu yapabiliyor.
Bakıcı desteğinden faydalanabilmek için belirlenen koşullar şu şekilde;
– Sahip olduğu çocuğun 0-24 ay aralığında olması,
– T.C vatandaşı olması,
– İşçi statüsünde, sigortalı olarak tam zamanlı çalışması,
– Çocuğu ile aynı evde ikamet etmesi ve analık izin süresini geçirmiş olması,
– Çocuk bakıcısı olarak çalışmaması ve bakıcı ile akraba olmaması,
– Son bir yıl içerisindeki ortalama brüt ücretinin, asgari ücretin brüt tutarının iki katını aşmaması,
– En geç olarak kesin kayıt tarihinden itibaren sigorta kaydını yaptırmış olduğu tam zamanlı çocuk bakıcısı istihdam etmesi.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.