Cam Balkon Yasak mı?

 

Son yıllarda konut sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan birisi de cam balkon yaptırmak yasak mı şeklinde oluyor. Balkonun PVC doğramayla veya camla kapatılması yasal mı? Balkonlar binaların dış görünümünü oluşturan bir bağımsız bölüm olsa da ortak alanlardan birisidir. Peki, cam balkon kapatılmasını mahkeme nasıl değerlendiriyor?

Bilindiği üzere gerek kentsel dönüşüm, gerekse yeni yapılaşmayla hızlı bir şekilde yeni konutlar inşa ediliyor. Bu doğrultuda birçok kişi de gerek PVC ile gerekse cam ile balkonlarını kapatıyor. Ancak, bu konuyla ilgili yasalarda belirtilen unsurlara uyulması zorunluluğu var. Peki, cam balkon hangi şartlarda yaptırılabilir?

 

Yüksek Mahkeme Kararında Cam Balkon Yaptırmak

 

634 sayılı Kat Mülkiyeti Yasası’nın 19.maddesinin birinci fıkrasında kat maliklerinin ana taşınmazın mimari durumunu titizlikle korumaya mecbur oldukları belirtiyor. İkinci fıkrada da kat maliklerinden birinin bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça ana taşınmazın ortak yerlerinde inşaat, onarım, tesis ve değişiklik yaptıramayacağı belirtilmiştir.  Özetle konut sahiplerinin binanın mimari durumunu bozmayacak, titiz bir şekilde koruması altında olacak. Eğer binaya kendi lehine ek bir çalışma yapacaksa da bina sahiplerinin çoğunluğunun onayını alması gerekiyor. Cam balkon yaptırılması da bu kanun kapsamında geçerli oluyor.

Sonuç olarak cam balkon yaptırmak yasak mı sorusunun cevabı binanın dış görünümü değiştirecek çalışmanın projede yer almaması, diğer kişilerin 4/5 onayını almadan cam balkon yaptırması yasal değildir. Belirtilen yasaya uyulmaması durumunda yapının eski haline getirilmesi gündeme gelebilir.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz