Çanak Anten Kirliliği Yeni Yönetmelik İle Sonlanacak

Özellikle de büyükşehirlerde yaşanan çanak anten kirliliği BTK tarafından çıkarılacak olan yeni şartname sayesinde sona erdirilecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü yeni şartname ile beraber binalarda yer alan elektronik haberleşme alt yapısını tamamen değiştirecek. Bu sayede Ethernet, TV kabloları, fiber optik ve uydu anten gibi tüm kablolar daire içi prizlere özel olarak yapılacak olan kablo bacası üzerinden getirilecek. Bu sayede artık kimse balkonuna ayrıca çanak anten takmayacak.

Eski Binalar Etkilenmeyecek

Yeni şartname ne yazık ki sadece yeni yapılacak olan binalar için geçerli olacak ve eski binalar için hiçbir zorunluluk taşımayacak. Yani şartnamenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yapılacak tüm yeni binalarda şartnamenin getirdiği şartların yerine getirilmesi zorunlu tutulurken eski binalarda yeni şartnameye uyulma zorunluluğu bulunmayacak. Konu hakkında açıklamalarda bulunan BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan ana amaçlarının artık şehirde görüntü kirliliğine neden olan çanak anten kirliliğini ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

Artık Kimse Balkona Çanak Anten Takamayacak

Yeni şartnamenin hayata girmesi ile beraber artık kimse balkonuna ayrıca çanak anten takamayacak ve dairenin içerisine kadar çekilecek olan bağlantı noktalarını kullanmakla yükümlü tutulacak. Dikey şaftlar kullanılarak ihtiyaç duyulan tüm bağlantılar daire içerisine prizlerle taşınacak ve daire sahipleri bağlantı için bu fişleri kullanacak. Bu sayede konut içerisindeki kablo karışıklığı da ortadan kalkacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz