Çanakkale Köprüsü Fiyatları Uçurdu

Dünyanın en büyük ve en uzun köprüsü olacak olan Çanakkale Köprüsü, son üç yıl içerisinde bölgedeki arsa ve konut fiyatlarında büyük artışlara sebep oldu.

Bölgeye Yoğun Talep Var

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, 2023 metre uzunluğunda olup dünyanın en uzun köprüsü olacak olan Çanakkale Köprüsü’nün bölgeye olan etkisini ve sağladığı değer artışını açıkladı. Makbule Yönel Maya, köprünün etkilediği bölgelerde son zamanlarda yoğun bir talebin söz konusu olduğunu belirtti.

Yatırımcıların İlgisi Son 10 Yıla Dayanıyor

Makbule Yönel Maya, bölgeye olan talebin ve ilginin son on yıllık döneme kadar uzandığını,  “Ancak bölgede yaşanan değer değişimleri ve yatırımcıların bölgeye olan ilgisi son 10 yıllık döneme uzanıyor. 10 yıl içerisinde yapılan satış işlemlerinde, yatırım amaçlı satılan arsa ve tarlaların ikinci kez el değiştirdiği görülüyor. Ayrıca talebe göre arzın kısıtlı olduğu lokasyonlarda spekülatif bilgilerin sanal bir rant oluşturabileceği sebebiyle gayrimenkul alım satımlarında son 10 yıldaki değer değişimlerinin de dikkate alınmalı.” sözleri ile belirtti.

Fiyatlarda Patlama Yaşandı

Köprünün ayaklarının belirlenmesi ile değer kazanan bölgelerdeki taleplerin sonucunda tarsa fiyatlarının yirmi kata kadar çıkabildiğini, “2014 yılında metrekaresi 5 TL’den satılan tarlaların, 2015 yılında 10 TL’den, 2016 yılında 25 TL’den ve şu anda 100 TL gibi ortalama birim fiyatlardan satılıyor.” sözleri ile açıkladı.

Konut fiyatlarındaki artışlar ile açıklaması ise, “Lapseki ilçe merkezinde 2014’te konutların metrekaresi ortalama 500 TL iken şu anda 2 bin TL’ye yükselmiş durumda. Bu bölgelerde konut imarlı arsaların metrekaresi ise halen 400-650 TL aralığında satılıyor. Çanakkale Bölgesi’nde köprü ve otoyol güzergahı boyunca Çan ilçesine kadar uzanan aks ise ikinci derece talep gören bölge olarak öne çıkıyor. Lapseki ilçesinde Hacıgelen, Karaömerler, Akçaalan, Balcılar, Elçialan köylerini ve Çan ilçesinde Dondurma, Bahadırlı, Büyükpaşa, Terzialan, Karakoca, Derenti köylerini kapsayan bölgede tarlaların metrekare fiyatlarının 10-20 TL arasında lokasyonuna göre değişim gösterdiği gözleniyor.” şeklinde oldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz