Çanakkale Köprüsü Geçiş Ücretleri Ne Kadar Olacak?

18 Mart’ta kule temeli ve kazık töreninin yapıldığı 1915 Çanakkale Köprüsü, 10 farklı ülkeden 2 milyar 265 milyon avro finanse etti.
Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi Ortak Girişimi ile kurulan firmanın tam ismi Çanakkale Otoyolu ve Köprüsü İşletme Yatırım A.Ş. larak kayıtlara geçti. Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, projenin finansmanının Çin ve Danimarka gibi birçok ülkeden finanse edildiğini belirtti. “Krediler KSURE, Deutsche Bank, Çin Bankası, ICBC ve 17 yabancı banka da dahil olmak üzere 24 bankadan alındı.”diye belirtti.

Köprüde Geçiş Ücretleri Ne Kadar?

Özdemir, dünyanın en uzun menzilini ve en yüksek kule köprüsünü yapacağını hatırlattı, “30 bin araç garantisi var, bu rakamın ulaşılamayacağı kadar uzun olamaz ve transit ücreti 15 € + KDV (bugünkü kurla 80 ₺) Projeyi, inşaat-işlet-devret modelinin ruhu doğrultusunda erken bitireceğiz ”dedi. Proje 2023de bitirilmek için planlanmıştı fakat çalışmalardan dolayı bu tarih 2022 olarak güncellenmişti.

Çanakkale Köprüsünde 10 Bin İşçi Çalışması Hedefleniyor

Özdemir, projenin bin işçi olduğunu belirterek, “Muhtemelen bu rakam 10 bine kadar çıkacak” dedi. Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu, yurtdışından aldıkları taleplerin aşıldığını, otoyollar tamamlandığında İstanbul ile Çanakkale arasındaki mesafenin 2,5 saate indirileceğini belirtti. Arıoğlu, “Arsa fiyatları Köprünün sahilinde 50 metreye kadar iki katına çıkacak” dedi. Deloitte için yaptığımız analize göre, 15 yıl içinde ekonomiye katkı 16 milyar avro olacak.

Güzel Projelerle Deleceğiz

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, yurtdışındaki projelere yoğunlaşacaklarını ve gelecekte büyük projeler yapmak için Malezya’ya gireceklerini ve geçiş köprüleri gibi projeler yapmak için Afrika pazarına girebileceğimizi belirtti. Özdemir şöyle devam etti: “Köprüde yılda 142 milyon avro ve 4 milyon avroluk projeyi 4 ortak olarak harcıyoruz.Koreli asma köprüde çok deneyimli. Ekibimiz Korelilerle çalışacak ve bu alanda uzmanlaşacak ve bize yurt dışına çıkma fırsatı sağlayacak. diye belirtti.

.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz