Çatı Eğimi ve Çatı Piyesi 

Çatı eğimi ve içinde kalmak koşulu ile tavandaki ara bölüme çatı piyesi adı veriliyor. Bu alanın ölçüleri ve yapımı ile ilgili yasalar da karşımıza çıkıyor ve bu yasalar doğrultusunda ilgili kişiler yapım aşamasında herhangi bir hataya sürüklenmekten uzaklaştırılıyor. Doğru hesaplama ve doğru ölçüm için sizler de aşağıdaki maddelerden yardım alabilirsiniz. Çatı malzemesi, oluşturulacak alan ve daha fazlası bu maddelerde yer alıyor ve çatı piyesi de saçaklardan itibaren hesaba katılıyor. İlk madde, çatıların mevsime göre dizayn edilmesini ve dış çevreye en iyi şekilde uyum sağlamasını öneriyor. Mevsime göre dizayn hakkında detaylı bir bilgi yok ancak eminim ustalar ve ilgili kişiler bunun düzenlemesini en iyi şekilde yapacak yetkili mercilerdir diyebiliriz.

Çatı aralarına ve bu kısımların herhangi bir noktasına bağımsız bir bölüm ekleme ya da burada farklı bir alan oluşturma söz konusu değildir ancak depo, asansör kulesi gibi istisnalar bu maddede ayrı tutuluyor. İlave kat desteği ya da yapımı için ara bölümün herhangi bir oranda ya da herhangi bir şekilde bölünmesi söz konusu değildir fakat bu konuda da yine bir istisna var ve eğer yangın koruma önlemleri için bu alan tercih edilecekse gerekli bölme işlemi yapılabilir.

Çatı piyesi hesaplama işlemlerinde çok fazla detay var ancak kopyala yapıştır bilgiler vermek ezbere olacak diye düşünüyorum bu yüzden sizleri farklı sitelere de yönlendirmeyi tercih ediyorum. Çatı piyesi hakkında uzman kişiler daha net açıklama yapıyor ve yasalardan çok bu kişilerin açıklamaları daha uygun gibi görünüyor. Metinde sizlere daha çok alanların bölünmesinden ya da hangi istisnai durumlarda bölünebileceğinden bahsettim, daha fazlası için detaylı bir araştırma yapabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz