Çatı Parasını Kim Öder?

Apartman ve site gibi çok katlı yerleşim alanlarında yapılan onarım giderleri gerek kat malikleri gerekse de kiracılar için son derece büyük bir önem taşımaktadır. Apartman çatı giderleri de bu onarım giderleri arasında yer almaktadır. Ancak apartman çatılarında hem ortak hem de kişisel amaçlı pek çok materyal bulunmaktadır. Çatı üzerinde yer alan kiremit, yalıtım sistemleri, güneş enerjisi ekipmanları, havalandırma giriş çıkışları, merkezi anten sistemleri ve baca giriş çıkışları çatıda yer alan ortak kullanım alanları arasında yer almaktadır.

Çatıdan Herkes Sorumlu Olabilir

Çatıda yapılan özel oturma ve seyir alanları, kamelya türü düzenlemelerde son yıllarda artık çok daha fazla yapılmaktadır. Çatı ve teraslar için yapılacak olan bakım, tamirat, onarım, kiremit aktarımı, merkezi anten sistemi, yalıtım sistemi uygulamaları ve ortak kullanım için yapılacak olan diğer tüm giderler kat maliklerinin eşit sorumluluğu altındadır. Zaten bu zorunluluk kat mülkiyeti kanunu kapsamında bir zorunluluk olarak uygulanıyor. Yani apartmanda ya da sitede en üst katta oturan kat malikinin çatının akması durumunda yönetimden bunu tamir ettirmesini isteme hakkı bulunuyor.

Yapılan tüm tamirat giderleri de tüm kat maliklerinin eşit katılımları ile karşılanmakla zorunlu tutuluyor. Yani giriş katta oturan kat malikinin çatı katı için yapılan giderlere katılmama gibi bir hakkı bulunmuyor. Kiracılara bu konuda tanınan hak ise ödenen bu tutarın kira bedelinden düşülmesine izin verilmesi oluyor. Kiracının bu konudaki sorumluluğu ise kira bedeli ile sınırlı tutuluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz