Çatı Isı Yalıtımı Gideri Kime Aittir?

Çok katlı binalarda ve sitelerde en çok tartışma yaşanılan konuların başında ise ortak giderler yer almaktadır. Ortak kullanım alanı olarak kabul edilen yerlerin tümü için yapılan giderler ortak gider olarak kabul edilir ve tüm kat maliklerinin bu gidere ortak olması istenir. En çok tartışma yaşanan konuların başında ise çatı giderleri yer almaktadır. Akan çatının tamiri ya da çatı yalıtımı giderleri diğer kat malikleri tarafından ödenmek istenmez. Peki, çatı ısı yalıtımı gideri kime aittir?

Çatı Isı Yalıtımı Ortak Gider Mi?

Evet, bazı şartların yerine getirilmesi durumunda çatı ısı yalıtımı giderleri ortak gider olarak kabul ediliyor. Ancak bunun için mutlaka çatıda ısı yalıtımı yapılmadan önce kat malikleri toplantısı yapılması ve bu toplantıda çatıya ısı yalıtımı yapılması için ortak karar alınması gerekiyor. Bu konu hakkında Kat Mülkiyeti Kanunu 42. Madde hükümleri uygulanıyor ve bu maddeye göre çatı ısı yalıtımı için ortak karar alınması durumunda tüm kat maliklerinin bu gidere ortak olma zorunluluğu bulunuyor.

Kat Mülkiyeti Madde 42 Nedir?

“Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır.” Bu madde gereği karar ortak alınmalıdır. Ortak karar alınmadan yapılan giderler ise kat malikinin kendisi tarafından karşılanır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz