Çatı Katı Ortak Alan mı?

Ana gayrimenkul üzerindeki alanların “ortak alan” olarak nitelendirilebilmesi için yapıda bağımsız bölümlerin bulunması ve söz konusu bağımsız bölümlerin faydalanabileceği ortak yerlerin olması gerekiyor. Peki bu hususlara göre çatı katı, ortak alan mıdır?

Ortak Alan Kriterleri

Ana gayrimenkul üzerindeki ortak alanlar ile ilgili esaslar Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında açıklanıyor. Kanun gereği; apartmanda bacalar, genel dam terasları, yağmur olukları, yangın emniyet merpenleri, temeller ve ana duvarlar, taşıyıcı sistemi oluşturan kiriş, kolon ve perde duvarlar gibi alanlar; ortak alan olarak tanımlanıyor.

Yapıda ortak alan olabilmesi için bağımsız bölümlerin bulunması ve bu bölümlerin faydalanabileceği ortak yerlerin bulması gerekiyor.

Çatı Katı Ortak Alan mı?

Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında yer alan esaslara göre, çatı katı da ortak alan olarak kabul edilebiliyor. Çatı katında diğer maliklerin herhangi bir hakka sahip olup olmadığı ise şu şekilde açıklanıyor;

IV – Ortak yerler:

Madde 4 – Ortak yerlerin konusu sözleşme ile belirtilebilir. Aşağıda yazılı yerler ve şeyler bu Kanun gereğince her halde ortak yer sayılır. a) Temeller ve ana duvarlar, taşıyıcı sistemi oluşturan kiriş, kolon ve perde duvarlar ile taşıyıcı sistemin parçası diğer elemanlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavan ve tabanlar, avlular, genel giriş kapıları, antreler, merpenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar ve buralardaki genel tuvalet ve lavabolar, kapıcı daire veya odaları, genel çamaşırlık ve çamaşır kurutma yerleri, genel kömürlük ve ortak garajlar, elektrik, su ve havagazı saatlerinin korunmasına mahsus olup bağımsız bölüm dışında bulunan yuvalar ve kapalı kısımlar, kalorifer daireleri, kuyu ve sarnıçlar, yapının genel su depoları, sığınaklar,  b) Her kat malikinin kendi bölümü dışındaki kanalizasyon tesisleri ve çöp kanalları ile kalorifer, su, havagazı ve elektrik tesisleri, telefon, radyo ve televizyon için ortak şebeke ve antenler sıcak ve soğuk hava tesisleri, c) Çatılar, bacalar, genel dam terasları, yağmur olukları, yangın emniyet merpenleri. Yukarıda sayılanların dışında kalıp da, yine ortaklaşa kullanma, korunma veya faydalanma için zaruri olan diğer yerler ve şeyler de (Ortak yer) konusuna girer.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz