Çatılara Güneş Paneli Kurulumu Teşviki Sektörde Heyecan Yarattı 

Enerji tasarrufunu sağlamak amacı ile her geçen gün yeni önlemler almaya devam eden hükümet tarafından açıklanan çatılara güneş paneli kurulumu teşviki inşaat sektöründe heyecan duyulmasına neden oldu. Müteahhitler verilen teşvikin konut satışları üzerinde olumu etki oluşturacağı beklentisi ağırlık kazanıyor.

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değiştirildi 

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlar ile Türkiye’nin enerjideki dışa bağımlılığını düşürmeyi hedefleyen hükümet bu amaç doğrultusunda düzenlemelere devam ediyor. Son olarak yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği içerisinde mesleki yeterlilik sertifikası bulunan kişilerce yapılacak olan ve enerji kimlik belgesi sınıfı asgari “C” olacak şekilde gerçekleştirilecek olan ısıl yalıtımı projeleri ve binaların kendi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak yapılacak güneş kaynaklı yenilenebilir enerji sistemleri için ruhsat izni alınması zorunluluğu kaldırılmış oldu.

İşlemler Hızlandı, Maliyetler Düşürüldü 

Güneş paneli kurulumunu teşvik etmek için pek çok yeni önlemde alındı. Alınan yeni önlemler ile beraber güneş enerjisi paneli kurulumu için hem gereken izinlerin alınması kolaylaştırıldı hem de bu izinler için ödenen proje ücretleri ve vergilerde büyük indirime gidildi. Eskiden yaklaşık olarak 1 yıllık zaman dilimine uzayan lisanssız elektrik güneş paneli kurulması süresi yapılan değişiklikler ile beraber nerede ise 3 aya düşürüldü. Yine belediye ve denetim şirketlerine ödenen ücretlerde de indirimlere gidildi ve nerede ise maliyet yüzde 90 oranında düşürüldü.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz