ÇED Raporu Nereden Alınır?

Çevresel Etki Değerlendirmesi kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltma olan ÇED gerçekleştirilmek istenen projelerin çevreye olan etkilerinin araştırılması amacı ile hazırlanıyor. Planlanan bir projenin hayata geçirilebilmesi için mutlaka önesinde ÇED raporu alınması gerekiyor. Bu rapor hazırlanmadan kesinlikle projeye başlanmasına izin verilmiyor. Peki, ÇED raporu nereden alınır?

ÇED Raporu Nedir?

Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği içerisinde yer alan açıklama metnine göre ÇED raporu”Gerçekleştirilmesi planlanan projelerin çevreye olabilecek olumlu ve olumsuz etkilerinin belirlenmesinde, olumsuz yöndeki etkilerin önlenmesi ya da çevreye zarar vermeyecek ölçüde en aza indirilmesi için alınacak önlemlerin, seçilen yer ile teknoloji alternatiflerinin belirlenerek değerlendirilmesinde ve projelerin uygulanmasının izlenmesi ve kontrolünde sürdürülecek çalışmalar” olarak tanımlanmaktadır.

ÇED Raporu Nasıl Alınır?

ÇED raporu almak isteyen kişilerin başvurularını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müdürlüklerine yapmaları gerekiyor. Sunulan rapor Bakanlık bünyesinde kurulan komisyon üyelerine veriliyor ve üyelerin kararı isteniyor. Bakanlık 10 gün içerisinde kamu yararı gözeterek projelere ÇED olumlu ya da olumsuz kararı veriyor.

Ancak 3.10.2013 tarih ve 28784 sayılı Resmi Gazete sayısında yayımlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı veya “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı alma hakkını kullanabiliyor. Yani bazı projelerde bakanlık oluru ile ÇED raporu hazırlanmadan da projelerin gerçekleştirilebilmesine bazı durumlarda izin verilebiliyor.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz