Herhangi bir projenin çevreye karşı önemli etkilerini tespit eden süreç olarak ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) süreci nasıl gelişiyor. İşte ÇED Süreci hakkında bilmeniz gerekenler…

ÇED süreci nasıl gelişir?

ÇED, herhangi projenin çevre üzerinde etkilerinin belirlenmesi olarak bilinmekte. ÇED ile beraber yeni proje gelişmelerin çevredeki geçici veya daimi potansiyel etki ve sonuçları analiz ediliyor.

Çevre etki değerlendirmesi süreci nedir?

  • Proje Hazırlama
  • Proje sahibi projesi için hazırlıkları çalışmalarını yapar.
  • Yetkili Kuruma (örn. Çevre ve Orman Bakanlığı) Başvuru

Birçok üye ülkelerin, yatırım izni adına yetkili kurumlara başvurmasından hemen önce bu kurumu projeyle alakalı bilgilendirme haber verme şartı bulunmaktadır. Proje sahibi, bunu resmi gereksinim olmasa bile gönüllü bir şekilde yapması uygundur.

Seçme-Eleme Kısmı

Yetkili kurum ise ÇED gerekli olup olmadığı hakkında bir karar vermekte. Karar sonucu yatırım izni başvuru yapılır veya proje sahibi Seçme eleme başvurusu yaptığında verebilir.

ÇED Raporunun İncelenmesi

Bazı ülkeler ÇED raporunun incelenmesi için yetkili kurumun yanı sıra diğer kurumlar da söz hakkına sahiptir. Birçok ülkede yetkili kurum raporları uzman yetkililer tarafından incelenmektedir. Eğer ÇED raporu yetersiz kalırsa yeniden düzenlenmesi yada başka ek çalışmalar yapılması gerekebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz